مهر 29, 1398 16:43 Asia/Tehran [Updated: آبان 07, 1399 11:08 Asia/Tehran]
  • لاریجانی: ایران از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه خدشه به تمامیت ارضی سوریه، مشکلات مردم این کشور را افزایش می‌دهد، گفت: ایران از امنیت و ثبات سوریه حمایت خواهد کرد.

به گزارش پارس تودی، «علی لاریجانی» روز دوشنبه در دیدار «عدنان محمود» سفیر سوریه در تهران افزود: حفظ تمامیت ارضی سوریه همیشه مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده است و از این دیدگاه در مذاکره با سایر کشورها حمایت می کند.

سفیر سوریه در تهران نیز با اشاره به تجاوز ترکیه به خاک سوریه، گفت: تجاوز ترکیه به سوریه همچنان ادامه دارد و ارتش ترکیه، نیروهایی را به مرز و داخل خاک سوریه اعزام کرده است.

عدنان محمود با قدردانی از تلاش‌های ایران تاکید کرد: با شکست طرح آمریکا در سوریه، باید از ایجاد منطقه امن مورد نظر ترکیه جلوگیری شود.

ارتش ترکیه از نُهم اکتبر به بهانه مقابله با تروریسم و پاکسازی مرز سوریه و ترکیه از حضور شبه نظامیان کُرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به شمال سوریه حمله کرد.

یک هفته پس از تعرض ترکیه به مناطق کرد نشین شمال سوریه، آمریکا با ترکیه بر سر برقراری آتش بس پنج روزه در شمال سوریه توافق کرد.

بر اساس توافق آمریکا و ترکیه، آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه را برای پنج روز متوقف خواهد کرد تا شبه‌نظامیان کُرد، 20 مایل از مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کنند.

توافق آمریکا و ترکیه درباره شمال شرق سوریه مورد تایید دولت دمشق نیست و «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه روز جمعه بر مقابله با متجاوزان به این کشور تاکید کرده است. 

116

بیشتر بخوانید:

لاریجانی: مساله سوریه با نظامی گری حل نمی شود

کلیدواژه

کامنت