آبان 03, 1398 08:08 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • حفظ امنیت منطقه و دوستی با کشورهای همسایه، آرمان جمهوری اسلامی ایران

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با تاکید بر اینکه آرمان جمهوری اسلامی، حفظ امنیت منطقه و دوستی با کشورهای همسایه است، گفت، آمریکا با ایجاد ناامنی و ترس برای کسب منافع خود در این منطقه تلاش می‌کند.

به گزارش پارس تودی، سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی روز پنجشنبه در بازدید از پایگاه‌های دریابانی ایران در آب‌های خلیج فارس و جزیره کیش با بیان اینکه خلیج فارس منطقه جنگی نیست، افزود، بطور قطع آرامش این منطقه بدون حضور ناوگان‌های جنگی حاصل می‌شود.

سرتیپ رضایی افزود، ساکنان حوزه خلیج فارس در طول تاریخ با تکیه بر فرهنگ و تاریخ مشترک و در سایه امنیت جمعی زندگی و تجارت مسالمت‌آمیز داشته اند و این در حالیست که قدرت‌های فرامنطقه‌ای این آرامش و امنیت را خدشه‌دار می‌کنند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی حضور ناوگان‌های فرا منطقه ای در خلیج فارس را نامشروع، مخل  امنیت و صلح و آرامش دانست و افزود، حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس حرکتی نمایشی است که با هدف غارت منابع نفتی صورت می‌گیرد. 

تقویت دیپلماسی مرزی با کشورهای همسایه

سرتیپ رضایی تقویت دیپلماسی مرزی بویژه با کشورهای همسایه را از رویکردها و سیاست‌های ایران ذکر کرد و افزود، مرزبانی جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد که در حوزه دیپلماسی مرزی دارای سیاستی تعریف شده، فعال و تاثیرگذار با کشورهای همسایه است.

گارد ساحلی کیش تشکیل می شود

 فرمانده مرزبانی ناجا در بخشی دیگر از سخنان خود از تشکیل گارد ساحلی شیلات کیش خبرداد و افزود، این گارد در  تمامی مناطق مرزی ساحلی تشکیل شده و ظرف یک ماه آینده این گارد با هدف تامین امنیت صیادی در منطقه و برخورد با عواملی که مخل امنیت و آرامش صیادی و تجاوز به آب های منطقه ای صید در جزیره هستند تشکیل می شود.

رضایی تاکید کرد، برابر قوانین و دستورالعمل های نیروهای مسلح و سازمان های بین بخشی و شیلات بخشی از وظایف انتظاماتی در حوزه دریا توسط این گاردها با حمایت و پشتیبانی مرزبانی و دریابانی مدیریت می شود.

وی درخصوص افزایش توان نظامی دریابانی و مرزبانی کیش و دریابانی بندرعباس نیز گفت، افزایش توان و تقویت مرزبانی به ویژه دریا در حوزه تجهیزات و نیروی انسانی طبق منویات مقام معظم رهبری  و فرمانده کل قوا در دستور کار کلیه نهادهای کشور قرار دارد.

سردار رضایی همچنین از اضافه شدن  ۷ فروند شناور ۶۰ فوتی حیدر به ناوگان دریابانی کشور خبرداد و افزود، تاپایان سال نیز ۶ فروند دیگر به ناوگان مرزبانی دریایی کشور افزوده می شود.

اجرای طرح جامع مرزبانی

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به گسترش امکانات و تجهیزات مرزبانی از آماده سازی طرح جامع مرزبانی با همکاری تمامی نهادهای کشور و قوای سه گانه و همراهی مجلس خبرداد و افزود، پس از دریافت موافقت ها و دستورات لازم و اجرایی شدن این طرح که با تیم های مشترک طی ده ماه تلاش و مطالعه صورت گرفته است ظرف مدت سه تا پنج سال آینده جمهوری اسلامی ایران دارای یک مرزبانی کاملا متناسب از نظر ساختمان ها، ابنیه، پاسگاه های مرزی، امکانات و تجهیزات الکترونیکی واپتیکی کامل و شناورها و حوضچه ها و جاده ها خواهد شد.

وی با قدردانی از صیادان، مرزنشیان و فعالان حوزه تجارت دریایی به خاطر رعایت مقررات و قوانین دریایی و مرزی  افزود، رعایت قوانین مرزی توسط صیادان، مرزنشینان و تجار موجب کاهش جرائم مرزی در کشور شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه مرزبانی مسئولیت حفاظت از مرزهای کشور را بنابر معاهدات و پروتکل های مرزی بر عهده دارد افزود، خلیج فارس با روابط دیرینه ای که ملت های این منطقه با یکدیگر دارند در امنیت کامل است و تنها مواردی همچون قاچاق درحوزه های مختلف سوخت، کالا، سلاح، انسان و صیدهای غیرمجاز و حضور ناوهای جنگی کشورهای بیگانه در منطقه،که این امنیت را برهم می زند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن هشدار  قاچاقچیان تاکید کرد، با کسانی که آگاهانه یا ناآگاهانه با تامین بسترهای قاچاق مانند کارگاه های ساخت مخازن قاچاق کالا و سوخت را به وجود می آورند و  کسانی که اقدام به قاچاق می کنند و سرمایه های کشور و مردم را می فروشند برخورد قاطع صورت می گیرد. 

سردار قاسم رضایی و هیات همراه روز پنجشنبه وارد کیش شدند و پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام جزیره کیش با خانواده سردار شهید «ابراهیم غلامی» دیدار و از بندر صیادی و فرماندهی دریابانی کیش دیدن کردند.

وی همچنین عصر پنجشنبه در آیین گرامیداشت شهید ابراهیم غلامی در مسجد حضرت زینب (س ) حضور یافت. 

 پیکر شهید ابراهیم غلامی سردار جانباز هشت سال دفاع مقدس، ۱۳ مهر ماه گذشته  در آیینی با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در جزیره کیش تشییع شد.

133/118

بیشتر بخوانید:

سردار رضایی: مرزبانان کشور درسطح جهان بی‌نظیرند+ ویدئو

سردار رضایی: مرزهای ایران همانند برخی کشورها نیازی به دیوار کشی ندارد

سردار رضایی: ایران تنش‌زایی کشورهای دیگر برای همسایگان خود را نمی‌پذیرد

 

کلیدواژه

کامنت