آبان 14, 1398 10:39 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  • روحانی: گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای ایران از فردا آغاز می شود

رئیس جمهوری کشورمان با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: این گام از فردا (چهارشنبه) در فردو آغاز می شود.

به گزارش پارس تودی به نقل از "ایران پرس"؛ «حسن روحانی» روز سه شنبه در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی در تهران با بیان اینکه طبق برجام قرار بر این شد که یکهزار و 44 سانتریفیوژ در "فُردو" بچرخند، اما گازی تزریق نشود، افزود: از فردا گازدهی در فردو آغاز می‌شود.

روحانی با تاکید بر اینکه همه طرف های برجام باید بدانند که ایران نمی‌تواند یکجانبه به برجام پایبند باشد، تصریح کرد: همه طرف های برجام دو ماه فرصت مذاکره دارند تا همه تحریم‌ها از جمله در بخش های فلزات، بیمه، نفت و بانکی برداشته شود.

وی افزود: فعالیت جدید ایران با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود و گام چهارم همانند گام‌های قبلی قابل بازگشت است.

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه ملت ایران ملتی مقاوم، اهل مذاکره و گفت وگو است، تاکید کرد: ایران مسیری که انتخاب کرده، کاملاً درست است.

آمریکا 8 مه 2018 به‌طور یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای پنج به علاوه یک که در سال 2015 به امضا رسید، خارج شد.

ایران یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و ناکارآمدی وعده اروپایی‌ها برای جبران تحریم‌های آمریکا ضد ایران، به کاهش گام به گام تعهدهای برجامی خود روی آورده است.

کاهش تعهدات ایران شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از 3.67 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه در برجام بوده است.

آمریکا با اعمال تحریم‌، به دنبال تسلیم کردن ایران بود

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با اعمال تحریم‌های خطرناک به دنبال تسلیم کردن جمهوری اسلامی ایران بود، اما تسلیم نشدیم، خاطر نشان کرد: تسلیم شدن و پذیرش حقارت زشت است و این ایستادگی که مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که این ایستادگی چه زمانی حل خواهد شد، تصریح کرد: باید گفتگو و مذاکرات در هر سطحی با هر کسی انجام شود و الان در شرایطی هستیم که دنیا ما را باور دارد و راه برای مذاکره باز است.

روحانی با اشاره به سفر سال جاری خود به سازمان ملل تأکید کرد: به جای اینکه ساختمان سازمان ملل مرکز تحولات سیاسی شود، اما اتاق محل اقامت هیأت ایرانی، مرکز تحولات سیاسی شد که این افتخار ملت ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ملاقات روسای جمهور سایر کشورها با هیأت ایرانی به معنای مقاوم بودن ملت ایران است گفت: وقتی رئیس جمهوری، نمایندگی ملتی با عظمت را دارد، این نشانگر عظمت آن رئیس جمهور است و تمام ذکر و فکر روزنامه‌ها و رسانه‌های دنیا این بود که از اتاق محل اقامت رئیس جمهور ایران چه خبری بیرون می‌آید.

روحانی تأکید کرد: در نیویورک به دنبال دو هدف بودیم، یکی اینکه آمریکایی‌ها راست نمی‌گویند و همه کشورها اذعان داشتند که ایران درست می‌گوید و ما آنان را قانع کردیم که آماده مذاکره‌ایم، ترسی نداریم و در طول 40 سال گذشته تخصص ما مذاکره بوده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما اعلام کردیم که آمریکا باید رسماً اعلام کند که تحریم‌ها درست نیست و با حضور روسای جمهور 1+5 آماده مذاکره‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برخی کشورها می‌خواستند، اینگونه تلقی کنند که ایران به عربستان حمله کرده و بنابراین آغازگر جنگ در منطقه است، ‌افزود: هدف دوم ما از این سفر این بود که توضیح دهیم حملات به عربستان ارتباطی به ایران نداشته، بلکه جنگی بین یمن و آن کشور بوده است و کشورهای مدعی این اتهامات باید دلایل و مدارک خود را مطرح کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما به جای آن اتهامات، پیشتاز طرح صلح هرمز شدیم و زمانی در منطقه تنها کسی که می‌گفت طرحی دارد آمریکا بود، اما امروز این ایران است که اعلام می‌کند طرح صلح دارد.

ایجاد کارخانه نوآوری؛ تحول بسیار بزرگ علمی

رئیس جمهوری کشورمان، ایجاد کارخانه نوآوری در کشور را تحول بسیار بزرگ علمی عنوان کرد و گفت: امروز روز بسیار افتخارآمیزی است که ما در فعالیت‌های صنعتی و خدماتی از حالت سنتی خارج می‌شویم.

وی افزود: معمولاً کارخانه‌هایی که ما افتتاح می‌کنیم یا کارخانه‌های فولاد، مس، پتروشیمی، نفت یا نساجی است، اما ما امروز وارد یک مرحله جدیدی شده ایم و این کارخانه با تمام کارخانه‌هایی که قبلاً افتتاح می‌کردیم متفاوت است.

وی افتتاح کارخانه نوآوری را یک امر بسیار مهم دانست و تصریح کرد: کارخانه‌ها نوآوری‌های قبلی را اجرا می‌کنند و گام‌های گذشته را به مرحله عمل در می‌آورند، ولی اینجا جایی است که ایده‌های نو مطرح می‌شود و مورد فعالیت قرار می‌گیرد.

روحانی افزود: خوبی این کارخانه در این است که در کنار نوآفرین و شرکت استارتاپ ما گروهی به نام شتاب دهنده، آن را کمک و یاری می‌کنند و کار را پیش می‌برند.115/118

بیشتر بخوانید:

روحانی: دولت آمریکا با تحریم ملت ایران، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است

روحانی: توطئه‌های دشمنان برای آسیب رساندن به ایران اسلامی شکست خورده است

روحانی: ملت در مقابله با فشار حداکثری فداکاری بزرگی کرد؛ اکنون نوبت مسئولان است

 

 

کلیدواژه

کامنت