آبان 18, 1398 09:23 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تحریم نهادهای دفاعی ایران؛ نشانه ای از استیصال و عصبانیت کاخ سفید/تحلیل

پارس تودی- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای؛ اقدام رژیم مستکبر، سلطه‌گر و تروریستی آمریکا در تحریم "ستاد کل نیروهای مسلح" و تعدادی از فرماندهان و مقامات لشکری جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

در این بیانیه که روز جمعه منتشر شد؛ تصریح شده است تحریم نیروهای مسلح و مقامات لشکری ایران که همواره در خط مقدم امنیت و افتخارآفرینی برای ملت ایران برابر توطئه ها و نقشه‌های شیطانی جبهه دشمنان انقلاب اسلامی درخشیده‌اند، دلالت بر حقانیت و موفقیت راه و مسیری دارد که خرسندی، اعتماد وغرور ایرانیان و بلکه امت اسلامی رارقم زده است.

این اقدام از سویی دیگر استیصال و عصبانیت جبهه دشمن به ویژه هیأت حاکمه بی خرد کاخ سفید را نمایان ساخته است.

کاخ سفید در ادامه اقدامات خلاف حقوق بین الملل و خصمانه خود علیه ایران در چهارم نوامبر، همزمان با روز ملی "مبارزه با استکبار جهانی"، تحریم های جدیدی را علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد.

این تحریم ها در حالی به فهرست تحریم های قبلی آمریکا بر ضد ایران افزوده شد،  نیروهای مسلح ایران اعم از ارتش و سپاه پاسداران کارنامه ای پر افتخار از دوران دفاع مقدس به همراه دارند و در همه سال های پس از جنگ تحمیلی نیز بخوبی نشان داده اند که برای مقابله با تهدیدها با اقتدار ایستاده اند.  

اگر چه یکی از اهداف آمریکا از این تحریم ها، سرپوش نهادن بر اقدامات منفعلانه کاخ سفید در مقابل اراده و اقتدارملت ایران است؛ با این حال این نکته را نباید از نظر دور داشت که هدف مهمتر آمریکا از تمرکز بر نهادهای نظامی ایران در اعمال تحریم ها؛ تضعیف و تخریب نقش نیروهای مسلح ایران در عرصه های دفاعی است.

از این دید گاه تحریم نیروهای مسلح ایران اقدامی است که بر 3 هدف راهبردی تمرکز دارد: هدف اول، القای جریان ایران هراسی در ابعاد منطقه ای و بین المللی است.

این موضوع در شرایطی که ساز و کارهای امنیتی باید توسط کشورهای منطقه تامین شود؛ برای ادامه اقدامات مداخله جویانه و ائتلاف سازی های نظامی آمریکا در منطقه اهمیتی راهبردی دارد.

هدف دوم؛ ایجاد شکاف امنیتی در منطقه از طریق دور کردن کشورهای منطقه ازهمکاری های دفاعی مشترک با ایران به بهانه تحریم است.

بویژه آنکه ایران طرح جامعی را در راستای امنیت در منطقه خلیج فارس ارائه کرده است.

"حسن روحانی"، رییس جمهوری اسلامی ایران، در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک طرح صلح منطقه ای با عنوان "ابتکار صلح هرمز" یا "ائتلاف امید" را ارائه کرد. 

هدف سوم آمریکا از اعمال این تحریم ها، بزرگنمایی و گسترده نشان دادن دامنه تحریم ها است.

البته چنین تحریم هایی در گذشته و البته بی نتیجه بودن آنها تجربه شده است.

سردار سرلشکر "محمد باقری" رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در اظهاراتی در اجلاس اخیر مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: دشمنان دریافته‌اند که نیروهای مسلح ایران توان آمادگی و اراده و شجاعت مقابله با آنان را دارند و در دفاع از آرمانها و سرزمین و مردم خود لحظه‌ای تردید نمی‌کنند.

نقش شاخص نیروهای مسلح ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه سبب شده است تا اندیشکدههای مطالعات راهبردی، قدرت نظامی ایران را در سطح نیرویی راهبردی برای حفظ امنیت ارزیابی کنند.

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن در گزارش جدید خود اذعان کرد؛ ایران بازیگر قدرتمندی در منطقه است که دکترین و استراتژی آن به شدت با واقعیت‌ها و ملزومات درگیری‌های معاصر انطباق دارد.

در این گزارش تصریح شده است که این موقعیت به ایران برتری استراتژیک داده و ایران به نیرویی در منطقه تبدیل شده که جامعه جهانی باید روی آن حساب باز کند.

آمریکا در41 سال گذشته راه‌های متعددی را برای بازگرداندن ایران به دوران قبل از پیروزی انقلاب و تسلط دوباره بر ایران  آزموده و شکست خورده‌ است.

اکنون نیز این تحریم‌ها تکرارهمان محاسبات غلط است که هیچ معنای دیگری جز سردر گمی و استیصال آمریکا در مقابل ایران ندارد.138/118

نویسنده: جمشید امین زاده

بیشتربخوانید:

بیانیه سپاه در محکومیت تحریم‌های آمریکا: مصمم‌تر از گذشته به مقابله با شیطان بزرگ خواهیم پرداخت

سردار جلالی: ایران با تهدیدات جدیدی مواجه است

 

کلیدواژه

کامنت