آبان 18, 1398 11:57 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 درصدی ایران چهار برابر شد

"بهروز كمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام كرد: ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 درصدی ایران چهار برابر شد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری ایران پرس؛ بهروز كمالوندی شامگاه سه شنبه پس از بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه ها از مجمتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز در نشست خبری گفت: ظرفیت چهار برابری امروز پیامی است برای طرف های مقابل كه جمهوری اسلامی ایران با همین سانتریفیوژها تولید خود را می تواند افزایش دهد و با اقداماتی كه متخصصین صنعت هسته ای انجام می دهند دیری نخواهد گذشت كه از سقف تولید 300 كیلو عبور خواهیم كرد.

وی اظهاركرد: اگر اروپایی ها می خواهند ظرفیت تولید در همین محدوده حفظ شود، اقدامات لازم را انجام دهند.

وی یادآورد شد: ما با روسیه و چین مشكل نداریم و همكاری ها آنها به خوبی پیش می رود اروپایی ها هم می گویند كه مخالف تحریم و موافق اجرایی شدن برجام هستند و برای رفع تحریم ها تلاش می كنند اما جمهوری اسلامی به لحاظ عملی باید از منافع برجام بهره مند شود.وی گفت: ما طی چند هفته از سقف 300 كیلو غنی سازی عبور خواهیم كرد.

وی با بیان این كه تمركز ما بر تولید اورانیوم 3.67 درصدی است، اظهار كرد: تغییرات فنی به آژانس اعلام و ظرفیت تولید 3.67 درصدی چهار برابر شده است یعنی مقدار باقی مانده تا سقف 300 كیلو پر می شود.

كمالوندی درباره میزان غنی سازی گفت: این مساله را دو فاكتور، نیازهای فنی كشور و دستور مقامات مشخص می كند. ما ظرفیت های لازم را داریم و همانطور كه رییس سازمان انرژی اتمی گفتند ظرف چهار روز می توانیم غنی سازی 20 درصد را شروع كنیم كه این امر نیازمند بررسی در شورای عالی امنیت ملی است.

وی گفت: ما در حال حاضر پروتكل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می كنیم و در قالب برجام تعهد داده ایم كه پس از هشت سال آن را تصویب كنیم اما طرف مقابل هم تعهد داده است كه در آن زمان باید اعلام كند كه تمام فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی كاملا صلح آمیز است.

وی یادآورد شد: ما فعلا در چارچوب مقررات آژانس و ضوابط پادمان و پروتكل اقدامات خود را پیش می بریم.

كمالوندی اظهاركرد: در حال حاضر برنامه ای برای عدم اجرای پروتكل الحاقی نداریم اما ممكن است در گام های بعد در دستور كار قرار گیرد و اگر زمانی مسوولان تصمیم بگیرند كه به هر دلیل پروتكل اجرا نشود آن را به آژانس اعلام می كنیم.

وی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براین كه دو اقدام جمهوری اسلامی درافزایش سقف 300 كیلویی اورانیوم غنی شده و130 تن آب سنگین درمسیر همان چیزی است كه آمریكایی ها تحریم كردند، گفت: ما سقف 300 كیلوگرم و130 تن آب سنگین را به بازارهای بین المللی ارایه نمی كنیم آنچه مورد نظر آمریكا بود این بود كه جلو آب سنگین و اورانیوم ما را بگیرد و می خواهد با عدم خرید و فروش این محصولات كار را تعطیل كنیم ولی ما وقتی این محصولات را تولید و انباشت می كنیم خلاف سیاست های آنها حركت می كنیم.

جمهوری اسلامی براساس منافع خود و در چارچوب تعهداتش اقدام می كند

كمالوندی افزود: جمهوری اسلامی براساس منافع خود و در چارچوب تعهداتش اقدام می كند. دو موضوعی كه ابلاغ شده است - سقف 300 كیلو اورانیوم غنی شده و 130 تن آب سنگین -بر اساس بند 26 برجام اجرا می شود.

وی با بیان این كه توازن در توافق برجام به هم خورده است، اظهار كرد: این حق جمهوری اسلامی است كه پس از صبر یك ساله به همه بندهای برجام رجوع كند و بخشی از تعهدات خود را كلا یا جزا اجرا نكند.سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما هم به طرف های مقابل وهم آژانس اقدامات خود را اعلام كرده ایم و منتظریم ببینیم در مدت 60 روز چه می شود اگر در این مدت راه حلی برای تحریم ها پیدا نشد موضوع غنی سازی بیش از 3.67 درصد را با بازطراحی راكتور اراك دنبال می كنیم.

وی خاطر نشان كرد: اقدام ما این حسن را دارد كه هیچ كس چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی نمی تواند ایرادی علیه جمهوری اسلامی ایران بگیرد ایران به اندازه كافی صبر كرد و اقداماتش براساس حقوقی است كه طبق برجام دارد، نمی شود انتظار داشت كه جمهوری اسلامی فقط تعهدات خود را انجام دهد و از مزایای آن بهره مند نشود.

وی یادآور شد: اقدامات ایران درچارچوب برجام است و بنا ندارد از آن بیرون بیاید و قدم های بعدی هم در همین چارچوب خواهد بود كما این كه امروز دیدید با مقداری تغییرات فنی ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 را چهاربرابر كردیم.

كمالوندی گفت: اگر قرار باشد ایران سراغ گام های بعدی برود می توان از سانتریفیوژهای ای آر4 و ای آر2م (ar2m و ar4) كه صفحه گذاری شده و نیز سانتریفیوژ آی آر6( ar6) كه فروردین ماه زنجیره 20 تایی آن رونمایی شد استفاده كرد.

امكان دستیابی به حداقل 190 هزار سو میسر است

وی خاطر نشان كرد: با امكاناتی كه در بخش های مختلف وجود دارد، امكان دستیابی به اهداف پیش بینی شده حداقل 190 هزار سو كه مد نظر رهبری است میسر می شود.

كمالوندی تاكید كرد: ظرفیت دستیابی به 270 هزار سو در كشور وجود دارد كه دانشمندان و متخصصان كشور برنامه آن را تدوین كرده و به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است.وی با تاكید بر این كه جمهوری اسلامی به دنبال برنامه غیر صلح آمیز نیست، تصریح كرد: ایران در سه سال و نیم گذشته بیشترین بازرسی و دسترسی های تكمیلی را داشته است و گزارش سال 2018 آژانس نشان می دهد كه به لحاظ میزان بازرسی ها ایران كشوری است كه هیچ كس نمی تواند به فعالیت های آن ایراد بگیرد.وی اظهار كرد: ظرفیت های موجود نشان دهنده این است كه این تواتمندی در كشور وجود دارد كه برنامه هایش را با شتاب بیشتری پیش ببرد اما اقدامات ما براساس نیازمان است و برنامه بلند مدت به خوبی پیش می رود.

كمالوندی یادآورد شد: ایران سال ها قبل سوخت راكتور تحقیقاتی را تولید كرد و در سوخت نیروگاهی هم قدم های خوبی بر داشته شده است و حتما در آینده جزو كشورهایی خواهیم بود كه ظرفیت ساخت سوخت نیروگاهی را خواهیم داشت.

وی گفت: تكالیفی را كه برای سازمان پیش بینی شده است تحقق 20 هزار مگاوات برق هسته ای است كه اكنون هزار مگاوات تولید می كنیم، 2 نیروگاه دیگر هم در دست احداث است كه نیروگاه دوم، چهارماه از برنامه پیش بینی شده جلوتر است.

وی خاطر نشان كرد: ظرف ماه های آینده اخبار خوبی از پیشرفت نیروگاهی خواهیم داشت این در حالیست كه آمریكایی ها این حوزه را كاملا تحریم كردند.سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت، آمریكایی ها در اقدام غیر متعارف حتی مركز نظام ایمنی و یا شركت تولید رادیو دارو را تحریم كردند هر چند ما در این حوزه تولید كننده و صادر كننده هم هستیم و تحریم ها نمی توانند تاثیرگذار باشند.

كمالوندی افزود: دشمن اعلام می كند كه دنبال فشار بر مسائل انسانی نیست اما آنها دروغ می گویند شركت تولید كننده رادیو دارو را تحریم كردند.كمالوندی در بخش دیگری از سخنانش گفت؛ باید توجه داشت كه آژانس قاضی نیست بلكه ناظر است و فقط مطالب را منتقل می كند. بنابراین آنچه كه اتفاق می افتد این است كه آژانس اعلام می‌كند كه در حال حاضر چقدر آب سنگین تولید شده و یا اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصدی چه میزان است و این بر اساس بند ۲۶ مطابق برجام هست.

وی افزود، بر اساس بند ۲۶ برجام، اگر تعهدات طرف مقابل اجرایی نشود جمهوری اسلامی به صورت كلیً یا جزئی می‌تواند بخشی از تعهداتش را به آژانس اعلام و اجرا نكند.

ایران، کاهش تعهداتش را بر اساس بند ۲۶ برجام بر می دارد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص زمانبندی مهلت ارائه شده از سوی ایران به اروپا اظهار كرد؛ اقدامات ایران بر اساس اطلاعاتی است كه وزارت خارجه از اقدامات اروپا ارائه می كند، پس از آن توسط هیئت نظارت و شورای عالی امنیت ملی جمع‌بندی و تصمیم‌گیری می‌شود. آنچه مسلم است این است كه ایران تعهدات خود و قدم های خود را بر اساس بند ۲۶ برجام بر می دارد.

وی خاطرنشان كرد؛ در حال حاضر ایران به دو تعهد عمل نمی كند اما آماده است به محض اینكه آنها به وظایفشان عمل كنند به حالت تعلیق بازگردد و دوباره غنی سازی اورانیوم را به زیر ۳۰۰ كیلو و تولید آب سنگین را به ۱۳۰ تن برگرداند و گرنه سراغ ۳.۶۷ درصدی خواهد رفت.

وی افزود، امیدواریم اروپا به صورت مستقیم و غیر مستقیم اعلام ضعف نكند چون در شرایط كنونی آمریكا به همه زور می‌گوید و این چیزی است كه هیچ كس در دنیا نمی پسندد.

كمالوندی گفت؛ به رغم فشارهای موجود، ظرفیت‌هایی بالقوه جمهوری اسلامی ایران بی‌نظیر است، طوری كه می‌تواند جزو ۱۰ اقتصاد برتر دنیا باشد در عین حال نیاز دارد كه فشارها از دوش آن برداشته شود تا بتواند تنفس كند و قابلیت‌هایش را به كار بگیرد و این چیزی است كه هم به نفع ایران و هم به نفع منطقه و دنیا می تواند باشد.

وی در مورد اورانیوم مازاد غنی شده و آب سنگین گفت، تولید مازاد، ذخیره می شود و اگر لازم باشد برای سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تاكید كرد، اینكه دوباره سوخت تولید و یا بالای ۳۰۰ كیلو اورانیوم غنی شود، تصمیمی در این باره گرفته نشده است. البته یك تصمیم مشخص هست و آن اینكه با تغییرات انجام شده انباشت ما در طول ۶۰ روز قطعاً از ۳۰۰ كیلو عبور می كند.وی یاد آور شد؛ اگر طرف مقابل اقدامات لازم را انجام دهد به وضعیت قبل برمی‌گردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه آژانس كاملا حساب مواد را در همه جای دنیا دارد اظهار كرد، ایران حتی اگر برجام را كنار بگذارد طبق پروتكل الحاقی نظارت آژانس بر مواد هسته‌ای ادامه یافته و از مواد ما گزارش خواهد داشت.

كمالوندی در پاسخ به اینكه آیا روسیه و چین در این مسیر با ایران همراه خواهند بود؟ گفت با توجه به سیاست‌های تقابلی كه آمریكا در مقابل این دو كشور گرفته و روابط بسیار خوب ایران با این دو كشور انتظار این است كه حتماً با تهران همكاری كنند.118/117

بیشتر بخوانید:

تشریح گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی "کمالوندی"؛ هم‌اکنون "ایران پرس"

غنی‌سازی در فُردو؛ پاسخ ایران به‌ انفعال اروپا/ تحلیل

آغاز غنی سازی و تولید دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای "فُردو" 

 

کلیدواژه

کامنت