آبان 29, 1398 19:21 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • موسوی: دخالت در امور داخلی سایر کشورها، رکن دوم سیاست خارجی آمریکاست

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تصویب لایحه دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ در سنای آمریکا و دخالت آشکار واشنگتن در امور داخلی چین را محکوم کرد.

به گزارش پارس تودی؛ سنای آمریکا روز سه شنبه لایحه‌ای را تحت عنوان "قانون دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌ کنگ" با هدف به اصطلاح حمایت از حقوق بشر در این منطقه به تصویب رساند.

طبق این لایحه، وزارت امور خارجه آمریکا باید حداقل سالی یک بار اطمینان حاصل کند که هنگ‌کنگ صلاحیت برقراری روابط تجاری ویژه با آمریکا را دارد.

«سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه با بیان اینکه سرقت مفاهیم حقوق بشری، مشروعیتی برای سیاست خارجی گستاخانه آمریکا ایجاد نمی کند گفت: پس از روند خروج از معاهدات بین المللی به عنوان یک ضد هنجار، دخالت در امور داخلی سایر کشورها تبدیل به رکن دوم سیاست خارجی رژیم آمریکا شده است.

موسوی تصریح کرد: روند نقض هنجارهای بین المللی از طریق اینگونه اقدامات توسط آمریکا، تبدیل به یک تهدید جدی علیه ثبات بین المللی شده است.

ناآرامی ها در هنگ کنگ از حدود پنج ماه پیش و در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان از این منطقه به چین آغاز شد، اما کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس، با دست‌آویز قرار دادن این موضوع، آتش اعتراضات را در هنگ کنگ شعله‌ور کردند.

هنگ کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره انگلیس بود، اما در سال 1997 به چین پیوست.115/118

بیشتر بخوانید:

مصوبات سنای آمریکا درباره هنگ کنگ؛ مداخله آشکار در امور داخلی چین/ تحلیل

هشدار چین به آمریکا درباره دخالت در امور هنگ کنگ/ تحلیل 

 

کلیدواژه

کامنت