آذر 01, 1398 08:26 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • نمایش اقتدار در آسمان ایران با رزمایش پدافند هوایی/ تحلیل

پارس تودی- رزمایش پدافند هوایی "مدافعان آسمان ولایت- 98" ارتش جمهوری اسلامی ایران با به کارگیری تجهیزات کاملا بومی و با هدف نمایش اقتدار ملی درحال برگزاری است.

رزمایش دو روزه پدافند هوایی "مدافعان آسمان ولایت- 98" ارتش روز پنجشنبه در منطقه‌ای به وسعت 416 هزار کیلومتر مربع در استان سمنان شروع شد. این رزمایش در دو مرحله کشف و شناسایی و سپس درگیری سامانه هوایی با دشمن فرضی برنامه‌ریزی شده است.

پدافند هوایی نقش مهمی در تقویت مولفه دفاعی دارد و به‌همین سبب، ایران با توجه به موفقیت‌ در زمینه ساخت سامانه‌های پدافندی بومی، توانسته است قلمرو دفاعی هوایی خود را در برابر متجاوزان مستحکم کند.

با توجه به تغییر راهبردهای جنگی که پیشتر عمدتا زمینی بود، امروز قدرت‌نمایی هوایی و دریایی و هدایت توان نظامی از دور نقش مهمی در زمینه تقویت توان دفاعی دارد.

در چنین شرایطی؛ قدرت پدافند هوایی معنای دوچندانی پیدا می‌کند و برنامه‌ریزی برگزاری رزمایش پدافند هوایی "مدافعان آسمان ولایت – "98 ارتش ایران در سمنان باهدف مرور دقت و سرعت سامانه‌های پدافندی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارست.      

تنوع‌بخشی سامانه‌های پدافند هوایی ایران، نقطه قوت صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران است که سامانه پدافندی "باور- 373" جدیدترین دستاورد دفاعی ایران محسوب می‌شود که به‌سبب قدرت و توانمندهای بومی تعریف شده برای آن، فقط چند کشور محدود از توان تولید چنین سامانه‌ای برخوردار هستند.

سامانه بومی پدافند بُرد و ارتفاع بلند "باور- 373" مهمترین طرح موشکی ایران بوده که سامانه‌ای سیّار و با بُرد 300 کیلومتر است. قابلیت کشف، شناسایی و اولویت‌بندی همزمان 100 هدف و توانایی درگیری همزمان با 6 هدف، سامانه موشکی باور- 373 را در جمع برترین سامانه‌های موشکی جهان از جمله اس- 400 قرار داده است.

در همین زمینه؛ "حسن روحانی"، رئیس جمهوری اسلامی ایران پیشتر در مراسم روز ملی صنعت دفاعی و در جمع دست‌اندرکاران صنایع دفاعی ایران، سفیران و وابستگان نظامی خارجی مقیم تهران گفت: سامانه هوایی باور- 373 از سامانه موشکی اس- 300 قوی‌تر و به سامانه اس- 400 بسیار نزدیک‌تر است.

سامانه پدافندی بومی "سوم خرداد" هم دیگر سامانه‌ای است که در میدان عمل کارآیی موفقیت‌آمیزی داشته است. این سامانه بومی 20 ژوئن 2019 یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک" Global Hawk آمریکا را پس از نقض حریم هوایی ایران در منطقه روبروی "کوه مبارک" استان هرمزگان، هدف قرار داد و سرنگون کرد.

امنیت کنونی حاکم بر قلمرو جغرافیایی زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران، ارتباط معناداری با صنعت دفاعی بومی دارد که هرگونه آسیب‌پذیری آن را به‌سبب ماهیت خوداتکایی و تکیه بر توانایی درونی از بین برده است.

اقتدار و بازدارنگی ایران در عرصه هوایی نشان از توانایی و کارآمدی سامانه‌های دفاعی بومی و درونی دارد. توانمندی دفاعی- بومی و به روز بودن آن، یکی از مولفه‌های مهم قدرت‌ساز جمهوری اسلامی ایران است.

در همین چارچوب؛ صنعت دفاعی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با رویکرد استقلال‌خواهی متحول شده است و امروز با به‌کارگیری دانش بومی و به‌رغم تحریم‌ها، محصولات دفاعی ایران به بیش از 770 مورد رسیده است.

این محصولات دفاعی در جریان رزمایش‌های مختلف آزموده شدند و اکنون رزمایش پدافند هوایی "مدافعان آسمان ولایت- 98" فرصت دیگری است تا یک بار دیگر توانمندهای ایران در زمینه پدافندی مرور شود و کارآیی آنان به نمایش درآید.

جمهوری اسلامی ایران در اوج صلح‌خواهی، توان نظامی و دفاعی خود را به‌نمایش می‌گذارد و به‌همین سبب، پیام رزمایش پدافند هوایی ارتش ایران در سمنان، صلح و دوستی برای دوستان و نیز نمایش توان پدافند هوایی در برابر دشمنان است.   

نویسنده: علی‌کرمی

117
 

کامنت