آذر 01, 1398 20:45 Asia/Tehran [Updated: آذر 01, 1398 22:57 Asia/Tehran]
  • پایان رزمایش «پدافند هوایی مدافعان حریم ولایت 98»؛ عملیاتی شدن پدافندهای بومی

رزمایش دو روزه پدافند هوایی «مدافعان حریم ولایت- 98» ارتش جمهوری اسلامی ایران با دستیابی به تمام اهداف از پیش تعیین شده روز جمعه در سمنان پایان یافت.

به گزارش پارس تودی؛ در رزمایش مشترک پدافند هوایی «مدافعان آسمان ولایت 98» که با رمز «یا محمد رسول الله(ص)» در منطقه‌ای به وسعت 416 هزار کیلومتر مربع در سمنان، شرق استان تهران انجام شد، پروازهای اطلاعاتی و شناسایی با سرنشین و بدون سرنشین در منطقه عمومی رزمایش، تهاجم هواپیماهای شکاری به منطقه رزمایش و انجام اقدام تاکتیکی و دفاعی هواپایه علیه هواگردهای مهاجم، تحت هدایت شبکه یکپارچه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

سامانه پدافندی بومی «15 خرداد» و پهپادهای بومی و بهینه‌سازی شده «کرار» نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در مرحله نهایی این رزمایش، برای نخستین بار در شرایط رزم واقعی بر علیه اهداف متخاصم، اقدام عملیاتی انجام دادند.

سامانه پدافند هوایی «15 خرداد» قادر است تعداد 6 هدف را به طور همزمان شناسایی و ردگیری کرده و علیه آن‌ها عملیات شلیک و انهدام را انجام دهد.

استفاده ار پهپاد بومی و بهینه‌سازی شده «کرار» برای انجام عملیات رهگیری هوایی، نیاز به استفاده از هواپیماهای رهگیر و شکاری با سرنشین را کاهش می‌دهد و باعث صرفه‌جویی و کاهش خطرپذیری استفاده از هواپیماهای با سرنشین می‌شود.

سامانه موشکی بومی ایرانی «مرصاد» نیز در مرحله نهایی این رزمایش با حمله موشک‌های کروز نیروی متخاصم به منطقه رزمایش درگیر و این اهداف را منهدم کرد.

همچنین در مرحله نهایی این رزمایش، اهداف ارتفاع بلند مهاجم با شلیک سامانه بومی "تلاش" نیروی پدافند هوایی ارتش ایران سرنگون شد.

امیر سرتیپ «علیرضا صباحی‌فرد» فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ایران روز جمعه با تاکید بر اینکه دشمنان در صورت توطئه علیه ایران، پشیمان خواهند شد، گفت: دشمنان می‌دانند که ورودشان به فضای ایران برعهده خودشان است، اما خروج‌شان قطعاً با آن‌ها نخواهد بود.

سرتیپ صباحی‌فرد پیش از این نیز با بیان اینکه منطقه این رزمایش، شبیه‌سازی منطقه عمومی خلیج‌فارس به خصوص تنگه هرمز است، خاطرنشان کرد: همه تجهیزات و سامانه‌هایی که نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای کشف، شناسایی و درگیری در خلیج‌فارس و تنگه هرمز استفاده می‌کند، در این میدان حاضر است.

امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ایران نیز در حاشیه نخستین روز این رزمایش گفت: مقابله با استکبار تا تسلیم‌شدن آن‌ها در برابر حق ادامه خواهد داشت.

سردار سرلشکر «غلامعلی رشید» فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء(ص) ایران نیز امروز (جمعه) در حاشیه مرحله نهایی این رزمایش با هشدار به دشمنان ملت ایران به ویژه آمریکایی‌ها تاکید کرد: دولت آمریکا برای حفظ جان سربازان خود، باید با اجتناب از رفتار اشتباه در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، مسئولانه عمل کند.118/117

بیشتر بخوانید:

رزمایش مدافعان آسمان ولایت؛ عملیاتی شدن سامانه پدافندی بومی "15 خرداد" برای نخستین بار

رزمایش مدافعان آسمان ولایت؛ غرش سامانه موشکی مرصاد

 

کلیدواژه

کامنت