آذر 03, 1398 14:28 Asia/Tehran [Updated: مهر 03, 1399 13:52 Asia/Tehran]
  • موسوی: کشورهای مولد تروریسم، مشکلات خودساخته را به ایران نسبت ندهند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات بی‌اساس و اتهامات واهی مطرح شده از سوی برخی شرکت‌کنندگان در کنفرانس امنیت منطقه‌ای موسوم به «گفت وگوهای منامه»، ضمن بی‌ارزش خواندن این اظهارات، اتهامات وارده به کشورمان را مردود خواند.  

به گزارش پارس تودی به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سیدعباس موسوی» روز یکشنبه تاکید کرد: کشورهایی که خود مولّد و مروّج تروریسم و افراط گرایی هستند و با زیر پا گذاشتن اصل حسن همجواری، در امور داخلی دیگران مداخله و امنیت منطقه را به واسطه جلب نیروهای بیگانه تضعیف کرده اند، نمی توانند با فرافکنی مشکلات خودساخته را به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند.

وی خاطر نشان کرد: تجاوز نظامی به یمن به رهبری عربستان سعودی و به خاک و خون کشیدن دهها هزار نفر از زنان و کودکان بی گناه و نابود کردن همه زیرساخت های آن کشور و توسل به رفتارهای استعماری در تلاش برای سرنگونی حکومت های مشروع و روی کار آوردن رژیم های تحت حمایت از حافظه تاریخی افکار عمومی منطقه و جهان پاک نخواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه این کشورها را به کنار گذاشتن توهّم و پذیرش واقعیت ها و گفتگو و همکاری جمعی برای تامین ثبات، امنیت و پیشرفت منطقه فراخواند.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان و «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی امارات روز گذشته (شنبه) در کنفرانس «گفت وگوهای منامه» جمهوری اسلامی ایران را به انجام اقدامات مخرب در منطقه متهم کردند.

مقامات امارات و عربستان مدت‌هاست همسو با مقامات آمریکایی و صهیونیستی، ادعاهای دروغینی را علیه ایران مطرح می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی جبهه مقاومت،  نقشی اساسی در مقابله با توطئه ها و اقدامات محور آمریکایی - سعودی - صهیونیستی در منطقه دارد.

اتهام زنی مقامات ریاض و ابوظبی علیه ایران در حالی است که یمن در پنج سال گذشته آماج حملات وحشیانه ائتلاف سعودی - اماراتی بوده است.

جنگ‌افروزی عربستان، امارات و متحدانشان در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

پانزدهمین کنفرانس امنیت منطقه‌ای موسوم به «گفت وگوهای منامه» جمعه شب در منامه، پایتخت بحرین آغاز به کار کرد.

در این کنفرانس سه روزه، شرکت‌کنندگان به موضوعاتی چون امنیت دریانوری، درگیری در خاورمیانه، دیپلماسی دفاعی، ثبات منطقه‌ای، سیاست آمریکا، روابط ائتلاف‌ها در خاورمیانه، رقابت و همکاری منطقه‌ای خواهند پرداخت.

116

بیشتر بخوانید:

گزافه گویی های جدید "عادل الجبیر" و "انور قرقاش" علیه ایران

الجبیر؛ همچنان بدنبال اتهام سازی علیه ایران/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت