آذر 14, 1398 16:07 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • واکنش تند ظریف به نامه تروئیکای اروپایی به سازمان ملل

وزیر خارجه کشورمان ادعاهای مطرح شده در نامه بریتانیا، فرانسه و آلمان به سازمان ملل علیه ایران را دروغی برای پوشاندن عدم پایبندی آنها به تعهدات برجامی توصیف کرد.

به گزارش پارس تودی، "محمد جواد ظریف" امروز (پنجشنبه) در توییتر خود نوشت: «جدیدترین نامه تروئیکای اروپایی به دبیرکل سازمان ملل، دروغ مذبوحانه‌ای است تا بی‌کفایتی بدبختانه خودشان در اجرای حداقلی‌ترین تعهدات ذیل برجام را لاپوشانی کنند».

وزیر خارجه کشورمان با به اشتراک گذاشتن تصاویری از ابطال قطعنامه 1929 شورای امنیت و تصویب برجام در این شورا، افزود، اگر تروئیکای اروپایی اندکی اعتبار جهانی می‌خواهد، می‌تواند با اعمال حق حاکمیتی و اختیارات خود به جای تسلیم شدن در برابر قلدری آمریکا، شروع کند.

روی تصویر قطعنامه باطل شده 1929 شورای امنیت که در توئیت ظریف درج گردیده، نوشته شده است: «قطعنامه 1929 مرده است، فارغ از اینکه چقدر آمریکا عاشق آن بود». و روی تصویر قطعنامه 2231 (تصویب برجام در شورای امنیت) نوشته شده است: «[این قطعنامه] معتبر است، فارغ از انزجار و اعتراض آمریکا».

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه هم راستا با آمریکا در نامه‌ای به "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد مدعی شدند برخی از موشک‌های ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت این سازمان، «ناهمخوان» است.

تروئیکای اروپایی در این نامه، به گوترش توصیه کردند در گزارش بعدی خود درباره برنامه موشکی ایران، این موشک‌ها را در تناقض با مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت معرفی کند.

آمریکا و متحدانش که همواره به دنبال انحصار تکنولوژی‌های پیشرفته برای خود هستند، مدعی‌اند اقدام ایران در پرتاب موشک و ماهواره‌ به فضا در تناقض با قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

"محمدجواد ظریف"، وزیر خارجه ایران بارها در واکنش به این نوع ادعاها، اعلام کرده است: کسانی که با برجام آشنا هستند می‌دانند پرتاب ماهواره‌بر توسط ایران و آزمایش‌های موشکی نقض قطعنامه 2231 نیستند.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل فقط از ایران می‌خواهد موشک حامل کلاهک هسته‌ای نسازد تصریح کرده است، ایران برنامه هسته‌ای نظامی ندارد.

این اظهارات ظریف تاکنون بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تایید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در شانزده گزارش پایبندی ایران به برجام  وصلح آمیز بودن فعالیت های هسته ایران را تایید کرده است.

"سرگی ریابکوف" معاون وزیر خارجه روسیه هم اخیرا از موضع‌گیری آمریکا در قبال برنامه موشکی ایران انتقاد و تاکید کرد، ایران با آزمایش های فضایی و  موشکی خود هیچ گونه اقدام ممنوع از نظر قوانین بین المللی انجام نمی دهد.

116/117

بیشتر بخوانید:

همسویی تروئیکای اروپایی با آمریکا علیه برنامه موشکی بازدارنده ایران/ تحلیل

ادعای تروئیکای اروپایی علیه برنامه دفاعی موشکی ایران

کلیدواژه

کامنت