آذر 15, 1398 11:07 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • برجام؛ تَن دادن اروپا به‌زورگویی آمریکا/ تحلیل

پارس تودی- وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعای تروئیکای اروپایی درباره موشک‌های ایران، گفت: اگر سه کشور اروپایی به‌دنبال اندکی اعتبار بین‌المللی هستند، باید به جای تَن دادن به زورگویی آمریکا، حق حاکمیت خود را اعمال کنند.   

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در نامه‌ای به "آنتونیو گوترش" از دبیرکل سازمان ملل خواستند در گزارش جدید خود برخی موشک‌های ایران را با قطعنامه 2231 شورای امنیت ناهمخوان اعلام کند.  

"محمدجواد ظریف"، وزیر خارجه ایران عصر پنجشنبه در توئیتر نوشت: نامه سه کشور اروپایی به شورای امنیت درباره موضوع موشکی، دروغی از سر استیصال برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی حقارت‌بار آن‌ها در ایفای حداقل تعهداتشان در برجام است.

نامه سه کشور اروپایی طرف برجام به دبیرکل سازمان ملل پس از آن روی داد که "مایک پمپئو"، وزیر خارجه آمریکا، ایران را چالش مشترک اروپا و آمریکا خواند. آمریکا با خروج از برجام کوشیده است با فشار بر کشورهای اروپایی و پایبند نبودن تروئیکای اروپایی به تعهدهای خود، برجام را بی‌خاصیت کند.

هشدار سه کشور طرف اروپایی برجام برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه در برابر تداوم گام‌های کاهشی تعهدهای برجامی ایران و اکنون موضع‌گیری آنان در برابر برنامه موشکی ایران، نشان از ناتوانی کشورهای اروپایی برای اعمال اراده و حق حاکمیت خود برای دفاع از برجام در برابر زورگویی آمریکا دارد. 

قعطنامه 2231 پشتوانه برجام است و با تصویب آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد عملا 6 قطعنامه قبلی ضد ایران از جمله قطعنامه 1929 که به مساله موشکی ایران می‌پرداخت، از بین رفت.  اکنون قطعنامه 2231 در عرصه جهانی معتبر است و این قطعنامه هم هیچ ارتباطی با موشک‌های ایران ندارد، زیرا که اساسا ایران موشک بالستیک نمی‌سازد.

حاشیه‌سازی اروپا و مطرح کردن مساله موشکی ایران در هنگامی که نجات برجام در گرو اقدامات اروپایی‌ها در عمل به تعهدهای خود در این توافق چندجانبه است، نشان از سرپوش گذاشتن بر ناتوانی طرف اروپایی دارد.

قطعنامه 2231 شورای امنیت برنامه موشکی ایران را محدود نمی‌کند. توانایی بومی در عرصه دفاعی، قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را دوچندان کرده است. خودکفایی ایران در عرصه دفاعی، امنیت جمهوری اسلامی ایران را اطمینان‌بخش کرده است.

در همین زمینه؛ سردار سرلشکر "محمد باقری"، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز پنجشنبه در حاشیه رونمایی از نخستین سامانه هوشمند مدیریت ارتباط با نیروهای مسلح، گفت: دستاوردهای دفاعی، اقتدار و بازدارندگی کارآمد، امنیت و دفاع پایدار برای ایران رقم زده است.

قدرت دفاعی و موشکی ایران موضوعی جدا از برجام است و تروئیکای اروپایی با طرح مسائل خارج از این توافق، فقط اعتبار بین‌المللی خود را از بین می‌برند، چرا که با خروج آمریکا از برجام طرف اروپایی نتوانست و یا نخواست از دستاورد دیپلماسی جهانی دفاع کند و عملا با سیاست‌های آمریکا ضد ایران همسو شده است. 118

نویسنده: علی‌کرمی

بیشتر بخوانید:

واکنش تند ظریف به نامه تروئیکای اروپایی به سازمان ملل

 

کلیدواژه

کامنت