آذر 16, 1398 20:00 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • ورود دکتر سلیمانی به تهران

دکتر "مسعود سلیمانی" دانشمند ایرانی آزاده شده از زندان آمریکا، همراه با "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه کشورمان دقایقی قبل وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری ایران پرس،  دکتر مسعود سلیمانی امروز (شنبه) پس از تحمل بیش از یک سال حبس غیرقانونی در آمریکا با سفر "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه کشورمان به زوریخ، آزاد و تحویل مقامات ایرانی شد.

با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، دکتر مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود آزاد شد و تا ساعات آینده وارد میهن خواهد شد.

در این روند همچنین با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهادهای قضایی و امنیتی "ژائو وانگ" شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود با رأفت اسلامی آزاد و تحویل مقامات سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.

"محمد جواد ظریف" دقایقی قبال در صفحه شخصی خود در  توییتر از آزادی دکتر "مسعود سلیمانی" خبر داد و نوشت: «بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای وانگ بزودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند بویژه دولت سوئیس قدردانی می کنم».

"ژیو وانگ" فردی است که مقامات آمریکایی از او به عنوان «محقق» و دانشجوی دوره دکتری تاریخ دانشگاه "پرینستون" آمریکا یاد می‌کنند اما وی در تاریخ بیست‌وپنجم تیر ماه 1396 به جرم جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در ایران بازداشت شد.

سخنگوی وقت قوه قضاییه در یک نشست خبری اعلام کرد، «یکی از عوامل نفوذی آمریکا که البته دو تابعیتی است با نفوذ خاصی وارد ایران شد، این فرد مستقیم از ناحیه آمریکایی‌ها هدایت می‌شده و پس از شناسایی، دستگیر شد». وی همچنین با اشاره به حکم اولیه صادر شده برای این جاسوس آمریکایی از محکوم شدن وی به 10 سال حبس خبر داده بود.

مسعود سلیمانی سوم آبان سال 1397 (بیست‌ و پنجم اکتبر 2018) بعد از ورود به فرودگاه شهر شیکاگو بازداشت شد. سلیمانی که استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققان برجسته حوزه سلول‌های بنیادی در جهان است، با موسسات مختلفی در کشورهای اروپایی و آمریکا همکاری می‌کرد.

117

خبرگزاری ایران پرس را برروی ماهواره " Eutelsat 21B " و فرکانس "11520.H.2220 . Fec 3/4 " دنبال کنید.

کامنت