آذر 16, 1398 22:54 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ظریف: دستاوردهای علمی دانشمندان ایرانی بزرگترین خار در چشم دشمنان است+ ویدئو

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران شنبه شب در مراسم استقبال و ورود دکتر "مسعود سلیمانی" دانشمند ایرانی آزاده شده از زندان آمریکا در فرودگاه مهرآباد تهران تصریح کرد، آمریکا در 40 سال گذشته تلاش کرده مانع پیشرفت ایران شود اما هرگز موفق نشده است.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری ایران پرس، "محمد جواد ظریف" با بیان اینکه دکتر سلیمانی 14 ماه بدون هیچ دلیلی گروگان آمریکایی ها بود تصریح کرد، دستاوردهای علمی دانشمندان ایرانی خاری در چشم دشمنان ملت ایران است.

"ظریف" افزود،  آمریکایی ها بارها به دکتر سلیمانی پیشنهاد داده بودند،  به جای برگشت به ایران و یا در زندان ماندن بپذیرد که در آمریکا بماند اما این استاد وطن پرست پیشنهاد آمریکایی ها را قبول نکرد.

دکتر "مسعود سلیمانی" نیز در جمع خبرنگاران  درباره اسارت خود در آمریکا گفت: هدف آمریکایی ها دشمنی با مردم ایران است.

دکتر "سلیمانی" خاطرنشان کرد، مقامات آمریکایی در زندان برای اینکه دیگر زندانی‌ها به وی نزدیک نشوند گفته بودند که او یک تروریست است اما هیچکس این ادعا و اتهام را باور نکرد.

دکتر مسعود سلیمانی امروز (شنبه) پس از تحمل 14 ماه حبس غیرقانونی در آمریکا با سفر "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران به زوریخ، آزاد و تحویل مقامات ایرانی شد.

روند آزادی دکتر سلیمانی با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرآیند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، صورت گرفت.

در این روند همچنین با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهادهای قضایی و امنیتی "ژائو وانگ" شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود با رأفت اسلامی آزاد و تحویل مقامات سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.

"ژیو وانگ" فردی است که مقامات آمریکایی از او به عنوان «محقق» و دانشجوی دوره دکتری تاریخ دانشگاه "پرینستون" آمریکا یاد می‌کنند اما وی در تاریخ 16 ژوئیه 2017 به جرم جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در ایران بازداشت شد.

دکتر سلیمانی پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس تهران که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود، اواخر اکتبر 2018 در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد.

این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، با ویزای رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگو شد، اما دولت آمریکا در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد.117

بیشتر بخوانید:

ورود دکتر سلیمانی به تهران

 

کلیدواژه

کامنت