آذر 17, 1398 19:44 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • استفاده از ظرفیت‌های ایران و عمان برای تبدیل شدن به قطب تجاری منطقه

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: ظرفیت‌های اقتصادی ایران و عمان می تواند دو کشور را به بزرگترین قطب تجاری منطقه تبدیل کند.

به گزارش پارس تودی، «رضا رحمانی» روز یکشنبه در همایش تجاری ایران و عمان در اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه عمان می‌تواند پایگاه خوبی برای صادرات کالاهای ایران به کشورهای آفریقایی باشد، افزود، ایران هم می تواند کالاهای مورد نیاز عمان را از آسیای مرکزی و روسیه تامین کند.

رحمانی تصریح کرد، حضور هیات تجاری عمان در ایران، که بزرگترین هیات اقتصادی این کشور در سال‌های اخیر بوده، نشان از عزم و اراده مسقط برای گسترش روابط دوجانبه با ایران است.

«غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازگانی ایران هم در این همایش گفت: حجم روابط اقتصادی دوکشور به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته است که نشان از رشد سه برابری مبادلات تجاری ایران و عمان  در سالهای اخیر است.

رئیس اتاق بازگانی ایران تصریح کرد، روابط بانکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های توسعه روابط تجاری ایران و عمان است و حل مشکلات بانکی به خصوص نقل و انتقال مالی و ضمانت‌‌نامه‌های بانکی باید در اولویت همکاریهای دوکشور ایران و عمان باشد.

«علی بن مسعود السنیدی» وزیر تجارت و صنایع عُمان نیز در همایش تجاری ایران و عمان با اشاره به افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و عمان در سال‌های اخیر، گفت: عمان خواهان گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف است.

ضرورت افزایش تعداد پرواز‌های مستقیم تهران-مسقط، تهاتر پول ملی ایران و عمان، مشارکت صرافی‌ها در توسعه روابط تجاری، توسعه حمل‌ونقل دریایی و خطوط کشتیرانی مستقیم ازدیگر موضوعاتی بود که وزیر صنعت و تجارت عمان خواستار تحقق آن‌ها شد.

علی بن مسعود السنیدی امروز با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه و «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهور دیدار کرد.

هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ اقتصادی ایران و عُمان نیز روز شنبه در تهران برگزار شد.  

در این اجلاس، ایران و عُمان سه تفاهم نامه همکاری در زمینه های استاندارد، ورزشی و حمل و نقل دریایی امضا کردند.

116

بیشتر بخوانید:

تاکید ایران و عمان بر لزوم گسترش همکاری‌های اقتصادی

سردار رضایی: هیچ تهدیدی در مرزهای مشترک ایران و عمان وجود ندارد

 جهانگیری: تهران محدودیتی برای گسترش همکاری‌ها با مسقط ندارد

ایران و عمان؛ فرصت های جدید برای فعالان اقتصادی/ تحلیل

آغاز به کار کمیسیون مشترک همکاری‌ اقتصادی ایران و عُمان

 

کلیدواژه

کامنت