آذر 19, 1398 16:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • موسوی خطاب به

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را مردود می‌داند، تاکید کرد، رعایت حقوق مردم برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردم‌سالار یک اصل و از الزامات امنیت ملی است.

به گزارش پارس تودی، "سیدعباس موسوی" روز سه شنبه با ابراز تاسف از بیانیه مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این بیانیه را ناشی از اطلاعات نادرست و جهت‌دار خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق‌بشر علیه کشورهای مستقل را مردود می‌داند.

موسوی با تاکید بر اینکه رعایت حقوق مردم برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردم‌سالار یک اصل و از الزامات امنیت ملی است، اظهار داشت، عملکرد جمهوری اسلامی ایران طی چهاردهه گذشته به خوبی نشانگر جدیت ایران در جهت ارتقای حقوق‌بشر و حفظ حقوق مردم بوده است و اعتراضات مردمی و برگزاری تجمعات از جمله حقوق شناخته شده مردم در جمهوری اسلامی است.  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان  ادامه داد، سوءاستفاده از این حق برای غارتگری و حمله به مردم و اماکن عمومی قابل تحمل نیست، همانطور که در خود اروپا هم تحمل نمی‌شود و شاهد مثال عینی آن برخورد پلیس با تظاهرکنندگان در پاریس است که تاکنون با تلفات، زخمی‌ها و بازداشتی‌های بسیاری همراه بوده است.

موسوی با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی ابعاد مختلف حوادث اخیر در کشور و با ابراز تاسف از آسیب دیدن برخی تظاهرکنندگان هم گفت: قطعا نسبت به جبران خسارت آسیب‌دیدگان در این تظاهرات اقدام خواهد شد همان گونه که برخورد قانونی لازم با اشرار مسلح و غارتگران اموال مردم نیز صورت خواهد گرفت.

موسوی در ادامه اتحادیه اروپا را به توجه جدی نسبت به نقض حقوق بشر در برخی کشورهای عضو یا هم‌پیمان، ایفای تعهدات خود در قبال برجام و نقض حقوق بیش از 80 میلیون شهروند ایرانی بر اثر تحریم‌های غیرانسانی و یکجانبه ایالات متحده آمریکا فرا خواند.

 "جوزپ بورل" مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه، ایران را به نقض حقوق بشر و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان متهم کرده بود.

با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین در ایران از بامداد روز جمعه 24 آبان، در برخی شهرهای ایران اعتراضات پراکنده‌ای شکل گرفت. این اعتراضات در بیشتر نقاط مسالمت آمیز بود اما در برخی مکان ها با سوء استفاده شماری اراذل و اوباش از مطالبات مردم به بیراهه رفت.

مردم شهرهای مختلف ایران طی روزهای گذشته با برگزاری راهپیمایی، ضمن اعلام برائت از اغتشاشگران، از امنیت و اقتدار کشور حمایت کردند.

116/117

بیشتر بخوانید:

ترامپ دوباره از اغتشاشات در ایران حمایت کرد

کلیدواژه

کامنت