آذر 23, 1398 15:27 Asia/Tehran [Updated: آذر 23, 1398 15:51 Asia/Tehran]

از ربات انسان نمای "سورنا 4" با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی شد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"، این فناوری مدرن با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب یک طرح کلان ملی فناوری اجرایی شده است.

ربات انسان نمای "سورنا 4" که نسخه پیشرفته این ربات طراحی شده در کشور است، توانایی راه رفتن با سرعت 0/7 کیلومتر بر ساعت را دارد و می‌تواند متن را به گفتار تبدیل کند.

 این ربات انسان نما یک محصول کاملا ایرانی است و به شکل بومی توسط نخبگان ایرانی در دانشگاه تهران طراحی و تاکنون 4 نسخه از آن ارائه شده است.

ربات 170 سانتی متری و 70 کیلوگرمی "سورنا 4"، همچنین توانایی حرکت آنلاین به جوانب را دارد و دنده عقب نیز حرکت می‌کند. 

این ربات انسان نما می‌تواند روی سطوح ناهموار حرکت کند و تعادل خود را در صورت بروز مشکل بازیابی کند.

از دیگر توانایی‌های "سورنا 4" می‌توان به توانایی شوت زدن، انجام حرکات متنوع دلخواه چون دست دادن و ادای احترام و جابجایی و بلند کردن اشیاء اشاره کرد.

"سورنا 4" که نسخه در حال پیشرفت از طراحی و ساخت ربات انسان نما در کشور محسوب می‌شود، توانایی تشخیص 100 فرمان صوتی و توانایی‌های گفتاری و شنیداری را دارد.

قابلیت پاسخ گویی به صورت تبدیل متن به گفتار، توانایی بینایی و قابلیت تشخیص 100 شیء مختلف از دیگر توانایی‌های این ربات است.

ربات انسان نمای "سورنا 4"، توانایی برداشتن اشیای بزرگ به صورت تمام تنه، توانایی نوشتن (SURENA)، توانایی تقلید حرکات فرد دیگر، توانایی انجام حرکات ترکیبی دست و پا و توانایی تغییر نورپردازی گوش ربات را دارد.

116/118

بیشتر بخوانید:

رونمایی از طراحی و ساخت نسل چهارم ربات سورنا؛ هم‌اکنون از"ایران پرس"

کلیدواژه

کامنت