دی 19, 1398 08:25 Asia/Tehran [Updated: دی 19, 1398 08:51 Asia/Tehran]
  • فرافکنی ناتو و آمریکا؛ آگاهی جهانیان از حقانیت شهید سلیمانی/ تحلیل

پارس تودی- واکنش برخی مسئولان غربی به ترور و شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بار دیگر نشان داد، غرب در مبارزه با تروریسم رویکرد دوگانه را در دستور کار دارد و از نگاه منافع خود به تروریسم می‌نگرد. 

شهید سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده واقعی مبارزه با اشکال مختلف تروریسم به ویژه تروریسم‌داعشی بود که از شهرهای مختلف اروپایی به منطقه غرب آسیا گسیل شده بودند و ناامنی و جنگ نیابتی را در سوریه و عراق پیاده‌سازی می‌کردند. شکست اشکال مختلف تروریسم در منطقه غرب آسیا اما مانع از آن شد مرزهای ناامنی از این منطقه به قلب اروپا برسد.

ثبات و امنیت امروز پایتخت‌های اروپایی نتیجه تلاش و مجاهدت‌های کسی به‌جز شهید سپهبد سلیمانی، فرمانده نیروهای محور مقاومت نیست که با مبارزه واقعی مانع از آن شد، جغرافیای تروریسم‌داعشی در سوریه و عراق شکل بگیرد.

گروه‌های مختلف تروریستی در سایه نگاه ابزاری و دوگانه غرب از جمله کشورهای عضو ناتو در منطقه غرب آسیا جنگ نیابتی را شروع کردند و درچارچوب سیاست این کشورها و آمریکا نقش‌آفرینی می‌کردند.   

پایان شرّ تروریسم داعشی و جبهه‌النصره که روزگاری از بیش از 80 کشور به ویژه کشورهای اروپایی به‌راحتی با عبور از مرزها خود را به سوریه می‌رساندند، امنیت امروز پایتخت‌های اروپایی را تضمین کرده است، چرا که داعش برای کشاندن ناامنی به شهرهای اروپایی برنامه داشت. 

این مهم در سایه مبارزه جدی و واقعی محور مقاومت به فرماندهی شهید سپهبد سلیمانی با اشکال مختلف تروریسم محقق شده است. در چنین شرایطی توجیه ترور سپهبد قاسم سلیمانی از سوی دبیرکل ناتو، تایید اقدام تروریستی دولت آمریکاست که هیچ ارزش و احترامی برای قوانین بین‌المللی قائل نیست. این درحالی است که تنها دستاورد آمریکا و ناتو در سال‌های گذشته به ویژه در افغانستان خرابی، ناامنی و گسترش تروریسم بوده است. 

در همین زمینه، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه ایران چهارشنبه‌شب با محکوم کردن اظهارات اخیر «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در توجیه ترور سردار سپهبد سلیمانی توسط آمریکا گفت: "ناتو طی سال‌های اخیر دستاوردی به‌جز ویرانی، جنگ و ناامنی برای مردم منطقه و جهان نداشته است."

مسئولان اروپایی که همسو با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، ترور سپهبد قاسم سلیمانی را توجیه می‌کنند، کارنامه درخشانی در مبارزه با تروریسم ندارد و همچنین قوانین بین‌المللی و حقوق‌بشر را ابزاری در خدمت منافع خود می‌دانند. این سیاست غرب نزدیک به دو دهه افغانستان را با جنگ، ناامنی و ویرانی روبه‌رو کرده است.

سیاست منفعت‌طلبانه غرب به ویژه آمریکا، ریشه ناامنی و گسترش تروریسم در مناطق مختلف جهان است و افکار عمومی جهان به خوبی از این مساله آگاهی دارد که رویکرد و سیاست ابزاری آمریکا و هم‌پیمانانش، عامل بی‌ثباتی در گوشه و کنار جهان است.

واکنش‌های مردمی در جهان به ترور سپهبد قاسم سلیمانی به‌عنوان فرمانده واقعی میدان جنگ با تروریسم، نشان داد، آمریکا و متحدانش نمی‌توانند بر رفتار و عملکرد مُخرب و غیرقانونی خود سرپوش بگذارند.

نویسنده: علی کرمی

116/118

بیشتر بخوانید:

موسوی: ناتو دستاوردی جز ویرانی، جنگ و ناامنی برای مردم جهان نداشته است

ظریف: ترور سپهد سلیمانی به پایان حضور آمریکا در منطقه منجر خواهد شد

کلیدواژه

کامنت