دی 27, 1398 10:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 05, 1399 21:31 Asia/Tehran]
  •  ایران و هند؛ تلاش برای استفاده از ارز ملی و گسترش همکاری اقتصادی/ تحلیل

پارس تودی- وزیر خارجه ایران در سفر به هند با نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور دیدار و درباره گسترش همکاری اقتصادی تهران و دهلی نو و رفع برخی مشکلات در این زمینه گفت وگو کرد. 

«محمدجواد ظریف» روز پنجشنبه پس از رایزنی با مسئولان عالی‌رتبه هند درباره توافق‌های انجام شده برای تسهیل فعالیت‌های اقتصادی ایران و هند گفت: "علاوه بر تاسیس یک بانک ایرانی در هند، قرار شد یک بانک هندی نیز شعبه‌ای در بندر چابهار داشته باشد."

ایران و هند همکاری خوب اقتصادی دارند و در سایه تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی آمریکا تلاش دارند با روش‌های ملی مشکلات پیش آمده در مبادلات اقتصادی خود را حل و فصل کنند.

حل مشکلات تبادل پول بین ایران و هند

تهاتر و استفاده از ارز ملی، روش‌های جایگزین در مبادلات پولی ایران و هند مورد توجه دو کشور است و در این میان، ایجاد و فعالیت بانک ایرانی در هند و بانک هندی در ایران ضروری است.

حل مشکلات تبادل پول بین ایران و هند، مساله‌ای مهم است تا با استفاده از روش‌های مورد توافق، سایه حاکمیت دلار از مبادلات مالی کاهش یابد.

استفاده از ارز ملی در مبادلات مالی و اقتصادی ایران با دیگر کشورها به طور جدی مورد توجه مسئولان جمهوری اسلامی ایران است.

پس از این اعلام شده است، برخی مبالادت مالی و اقتصادی ایران با ترکیه، روسیه و عراق با ارز ملی انجام می‌شود که این اقدام تحولی مهم در همکاری‌های اقتصادی دو و چندجانبه کشورها بدون نقش داشتن دلار است.

امروز همگان بر این باور هستند که نقش‌آفرینی صرف دلار در مبادلات جهانی با رویکرد سیاسی همراه شده است.

روش‌های جایگزین برای دلار

کاهش حاکمیت دلار بر مبادلات مالی و اقتصادی جهان مورد تایید کشورهای مستقل جهان است که به دور از رویکرد سیاسی به دنبال توسعه و همکاری اقتصادی هستند.

درهمین چارچوب، ایران و هند به‌عنوان دو کشور مهم و تاثیرگذار در معادلات منطقه‌ای و جهانی، تلاش دارند با روش‌های جایگزین برای دلار، مبادلات بانکی و اقتصادی خود را خارج از سلطه دلار انجام دهند.

توافق برای ایجاد شعبه بانک ایرانی پاسارگاد در هند و ایجاد شعبه یک بانک هندی در بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار، نشان‌دهنده اراده سران دو کشور برای تداوم همکاری اقتصادی و رفع مشکلات تبادل پول بین دو کشور است.

در این میان، حضور و سرمایه‌گذاری هند در بندر اقیانوسی چابهار، برای هندی‌ها راهبردی است تا به بازارهای جدید دسترسی داشته باشند. 

بندر اقیانوسی چابهار به‌ سبب قرار گرفتن درمسیر کریدورهای ترانزیتی شمال - جنوب و کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان مرکز تجاری چند منظوره برای هند باهدف ورود به بازارهای جهانی و ترانزیت چندجانبه کالا قلمداد می‌شود.

در چنین شرایطی؛ استفاده از ارز ملی به جای دلار برای رفع مشکلات پولی بین ایران و هند برای این کشور که در بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بندر چابهار به‌ عنوان دروازه ارتباط هند با افغانستان و آسیای مرکزی

هند به بندر چابهار به‌ عنوان دروازه ارتباط این کشور با افغانستان و آسیای مرکزی نگاه می‌کند و درهمین چارچوب، در توسعه بندر اقیانوسی چابهار برای مدت 10 سال سرمایه‌‎گذاری کرده است.

 با توجه به اینکه بندر چابهار فرصت‌های طلایی اقتصادی در اختیار هند قرار می‌دهد، این کشور به هر روشی تلاش دارد با وجود تحریم‌های آمریکا، همکاری اقتصادی خود را با ایران گسترش دهد.

توافق برای ایجاد یک شعبه بانک هندی در چابهار در جریان سفر وزیر خارجه ایران به هند درهمین چارچوب قابل ارزیابی است. 

نویسنده: علی‌ کرمی

133/116

بیشتر بخوانید: 

ظریف: شعبه یک بانک ایرانی در هند راه اندازی می شود

رایزنی ظریف با نخست وزیر هند

بررسی آخرین تحولات روابط تهران - دهلی نو در دیدار ظریف و جیشانکار

کلیدواژه

کامنت