دی 27, 1398 22:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • ظریف: تراژدی سقوط هواپیمای اوکراینی نباید سیاسی‌ شود

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه شب بر ضرورت جلوگیری از سیاسی‌سازی تراژدی سقوط هواپیمای اوکراینی تأکید کرد.

به گزارش پارس تودی، "محمد جواد ظریف" در توییتر با اشاره به دیدارش با "فرانسوا فیلیپ شامپین" François Philippe Champagne وزیر خارجه کانادا در مسقط، پایتخت عمان خاطرنشان کرد دوطرف در این دیدار پیرامون همکاری های کنسولی، فنی و حقوقی میان ملت‌های آسیب دیده از تراژدی سقوط پرواز شماره PS752 (سقوط هواپیمای اوکراینی) گفت وگو کردند.

ظریف با بیان اینکه ایران و کانادا در این دیدار درخصوص تداوم تبادل اطلاعات بین کارشناسان مربوطه توافق کردند تاکید کرد، باید از سیاسی‌‌سازی این تراژدی جلوگیری کرد و تمرکز همگان بر روی خانواده‌های قربانیان باشد.

متن کامل توییت ظریف به شرح زیر است:

«امروز در عمان با وزیر خارجه کانادا پیرامون همکاری های کنسولی، فنی و حقوقی میان ملت‌های آسیب دیده از تراژدی سقوط پرواز شماره PS752 (سقوط هواپیمای اوکراینی) گفت وگو کردم. ما درخصوص تداوم تبادل اطلاعات بین کارشناسان مربوطه توافق کردیم. باید از سیاسی‌‌سازی این تراژدی جلوگیری کرد. تمرکز ما باید روی خانواده‌های قربانیان باشد.»

"سیدعباس موسوی" سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز جمعه از همه طرف ها خواست که موضوعات انسانی به خصوص حادثه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی را دستاویز مطامع و ژست های سیاسی نکنند.

صبح چهارشنبه 8 ژانویه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ 737 متعلق به خطوط هوایی اوکراین که از تهران عازم کی‌یف بود در پی خطای انسانی در نزدیکی تهران سقوط کرد و  همه 176 سرنشین آن شامل مسافران و خدمه پرواز جان باختند.

147 نفر از مسافران این هواپیما ایرانی و بقیه از اتباع اوکراین، سوئد، کانادا، افغانستان و بریتانیا بودند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از این حادثه غم انگیز، یک کارگروه ویژه در معاونت امور مجلس و ایرانیان این وزارتخانه برای رسیدگی به درخواست‌های خانواده‌های جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی تشکیل داد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایران، همچنین دستورات لازم به کلیه نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران و دفاتر داخلی و فرودگاهی برای رسیدگی ویژه به درخواست‌های مرتبط با این موضوع صادر شده است.

117

بیشتر بخوانید:

دیدار وزیران امور خارجه ایران و کانادا در مسقط

کامنت