بهمن 03, 1398 17:41 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • توافق ترامپ، نمایش توهمات آمریکایی‌هاست

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به رونمایی "توافق ترامپ" توسط برایان هوک، خطاب به وی گفت: از مشاوران فارسی زبانتان بخواهید درباره "حکایت گندم ری و خرمای بغداد" برایتان توضیحاتی ارائه دهند.

به گزارش پارس تودی، "سیدعباس موسوی" عصر پنجشنبه در توییتر نوشت، "رونمایی برایان هوک از به اصطلاح "توافق ترامپ" صرفا نمایش توهمات دیرپا و متصلب آمریکایی‌هاست که نشات گرفته از تکبر عمیقا نهادینه شده و حس خودبزرگ بینی است. خوب است از مشاوران زبان فارسی تان بخواهید در مورد "حکایت گندم ری و خرمای بغداد" برای شما توضیح دهند."

ضرب المثل هم از گندم ری جا مانده هم از خرمای بغداد به این مفهوم است که اگر انسان زیاده روی را در زندگی پیشه کند به هیچ جایی نمی‌رسد.

رئیس "گروه اقدام ایران" در وزارت خارجه آمریکا امروز در گفت‌ وگو با الشرق الاوسط، با اشاره به پیشنهاد "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا در خصوص رسیدن به یک توافق جدید با ایران به جای برجام که آن را «توافق ترامپ» نامیده بود، عدم غنی‌سازی اورانیوم در ایران، پایان آزمایش های موشکی، توقف حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های منطقه‌ای و پایان به اصطلاح سیاست گروگان گیری را به عنوان چهار محور این توافق عنوان کرد.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا اخیر در گفت و گو با بی بی سی گفته بود: توافق برجام باید با توافق ترامپ جایگزین شود.

آمریکا بعد از خروج غیرقانونی از برجام  کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

واشنگتن اعلام کرده است، هدف از «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران،  رسیدن به توافقی جدید با تهران است که در آن به همه مسائل مورد نظر آمریکا پرداخته شود.

مقامات دولت ترامپ در حالی مدام دم از مذاکره و توافق جدید با ایران می‌زنند که واشنگتن سال 2018 به صورت غیرقانونی از برجام که چندین سال براى تحقق آن مذاکره شده بود، خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پنجم تیرماه در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان قوه قضاییه، هدف اصلی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را «خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران» خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می خواهند سر ملت بیاورند.

117

بیشتر بخوانید:

موسوی: حضور پر صلابت و نفوذ معنوی ایران در منطقه تداوم خواهد داشت

موسوی: به بدعهدی و اقدامات غیرسازنده 3 کشور اروپایی با قاطعیت پاسخ می‌دهیم

پاسخ موسوی به توییت فارسی ترامپ 

 

کلیدواژه

کامنت