اسفند 17, 1398 07:51 Asia/Tehran [Updated: اسفند 17, 1398 08:50 Asia/Tehran]
  • رایزنی‌های واعظی با معاون نخست‌وزیرجمهوری آذربایجان و وزیر تجارت ترکیه

مسئول دفتر رئیس‌جمهوری در تماس‌های تلفنی جداگانه با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و وزیر تجارت ترکیه، درباره تقویت همکاری‌های تجاری مشترک و رفع موانع در مسیر این همکاری‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا تبادل‌نظر کرد.

 به گزارش پارس تودی، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌ جمهوری و «شاهین مصطفی یف» Şahin Mustafayev معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان روز گذشته (جمعه) در گفت و گویی تلفنی درباره راه‌های تسریع در حل و فصل مشکلاتی که بر اثر بیماری کرونا، در مسیر ترانزیت کالا و حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی میان دو کشور ایجاد شده، تبادل نظر کردند.

واعظی و مصطفی یف بر تسهیل روند همکاری‌های تجاری و تزانزیتی مشترک در دو روز آینده بر اساس پروتکل مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه بهداشت و سلامت تاکید کردند.

مصطفی یف، از دستور رئیس جمهوری آذربایجان برای اختصاص کالاهای مورد نیاز ایران برای مقابله با بیماری کرونا به ارزش 5 میلیون دلار خبر داد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری همچنین در تماس تلفنی با «رخسار پِکجان» Ruhsar Pekcan وزیر تجارت ترکیه درباره مشکلات کامیون‌های ترکیه‌ای که برای ورود به ایران در پشت مرزهای ترکمنستان مانده‌اند و همچنین حرکت کامیون‌های ایرانی در مرز ترکیه و بلغارستان برای بارگیری کالاهای فاسدشدنی در بندر مرسین Mersin، گفت و گو و تبادل نظر کرد.

در این گفت و گو قرار شد مشکلات کامیون‌های حاملِ مواد فاسدشدنی به زودی حل و فصل شود و روند حمل و نقل و ترانزیت میان ایران و ترکیه نیز در چارچوب پروتکل بهداشت و سلامت دو کشور تداوم یابد.

شیوع ویروس کرونا دسامبر 2019 از شهر "ووهان" Wuhan چین آغاز شد و ظاهراً منشا آن حیوانات غیراهلی بوده است. این ویروس اکنون علاوه بر چین، به بیش از 90 کشور دیگر نیز سرایت کرده است.

133/118

بیشتر بخوانید:

واعظی: افزایش سلاح در منطقه، باعث تشنج بیشتر می‌شود

واعظی: در برجام دقیقاً همان کاری را کردیم که اروپا انجام داد

واعظی: موضع دولت در خصوص FATF و CFT روشن است/ مرجع مخالف، مسئول پذیر باشد

 

کلیدواژه

کامنت