اسفند 18, 1398 20:20 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تاکید تشکل‌های دانشجویی ایران بر توقف کشتار مسلمانان هند

جمعی از تشکل‌های دانشجویی و نهادهای مردمی ایران با محکوم کردن کشتار مسلمانان هند، تشکیل کمیته‌ای حقیقت‌یاب را خواستار شدند.

به گزارش پارس تودی، جمعی از تشکل های دانشجویی و نهادهای مردمی ایران روز یکشنبه در نامه‌ای به "میشل باچله" کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به اصلاح قانون شهروندی هند اعلام کردند: این قانون در قبال مذاهب مردم هند، تبعیض قائل شده و درصدد فشار بیشتر بر مسلمانان هند است.

تشکل های دانشجویی و نهادهای مردمی ایران تاکید کردند: اصلاح قانون شهروندی هند به اقدامات مخرب و سازمان یافته گروه‌های افراطی علیه مسلمانان و مقدسات آنها منجر شده است.

تشکل‌های دانشجویی با تاکید بر اینکه تصاویر و اخبار منتشر شده اقدامات هندوهای افراطی دل انسان‌های آزاد جهان را جریحه‌دار کرده است، یادآور شدند: این رویه در سایه بی‌توجهی‌ مستمر دولت و پلیس هند برای تامین امنیت مسلمانان هند رخ داده و این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم توقف آن، تعداد کشته‌شدگان و مجروجین بیشتر شوند.

در این نامه راه‌حل این بحران، دوری از تبعیض و احترام به حقوق اساسی و کرامت انسان‌ها عنوان و بر توقف هرچه سریع‌تر این خشونت و افراط گری علیه مسلمانان هند تاکید شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز پنجشنبه ضمن محکوم کردن کشتار مسلمانان مظلوم هند توسط هندوهای افراطی تصریح کردند،  "قلب مسلمانان جهان از کشتار مسلمانان در هند جریحه دار است. دولت هند باید در مقابل هندوهای افراطی و احزاب طرفدار آنها بایستد و با توقف کشتار مسلمانان ، از انزوای خود در جهان اسلام جلوگیری کند."

پارلمان هند 11 دسامبر 2019 (20 آذر) لایحه اصلاح قانون شهروندی را تصویب کرد.

بر اساس این قانون، پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال 2015 وارد این کشور شده‌اند، می‌توانند شهروندی هند را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

اصلاح قانون شهروندی باعث شکل گیری اعتراضات گسترده در هند شده است؛ معترضان معتقدند که این اصلاحات سبب هدف قرار گرفتن مسلمانان و تبعیض علیه آنان خواهد شد.

در همین حال؛ بر اثر خشونت های وحشیانه یک هفته اخیر هندوهای افراطی علیه مسلمانان هند حدود 50 نفر کشته و صدها تن دیگر نیز مجروح شده‌اند.

به آتش کشیده شدن دستکم ده مسجد و امکان مقدس مسلمانان در هند از دیگر اقدامات ضد بشری و اسلام ستیزانه هندوهای افراطی در روزهای اخیر بوده است که به گفته شاهدان عینی، پلیس و نیروهای امنیتی این کشور در مقابل این خشونت ها تنها نظاره گر هستند و از اقدامات مرگبار هندوهای افراطی علیه مسلمانان جلوگیری نمی کنند.

116/117

بیشتر بخوانید:

ستاد حقوق بشر: دولت هند حقوق انسانی و شهروندی مسلمانان را تضمین کند

شورای عالی انقلاب فرهنگی: کشتار مسلمانان هند "جنایت علیه بشریت" است

رهبر معظم انقلاب کشتار مسلمانان هند را محکوم کردند؛ دولت هند در مقابل هندوهای افراطی بایستد

کلیدواژه

کامنت