اسفند 20, 1398 19:34 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • رئیسی: پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی نماد دفاع از هویت ملی است

رییس قوه قضاییه گفت: پیگیری پرونده ترور شهید سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» به عنوان نماد دفاع از مظلومان، مسئله‌ای مرتبط با هویت ملی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش پارس تودی، «سید ابراهیم رئیسی» روز سه شنبه در نشست تخصصی پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی با اشاره به شخصیت حاج قاسم سلیمانی و مکتب فکری ایشان گفت: این اقدام تروریستی دارای ابعاد مختلف بین‌المللی، سیاسی، نظامی، حقوقی و قضایی است و هر یک از ابعاد آن دارای یک متولی خاص است که بررسی و رسیدگی به بعد حقوقی و قضایی آن به عهده قوه قضاییه است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت ویژه این پرونده گفت: اقدامات حقوقی و قضایی انجام شده در پرونده ترور شهید سلیمانی باید دقیق، مستند، علمی و حقوقی انجام شود تا علاوه بر محکومیت آمریکا به سند رسوایی نظام حاکم بر این کشور و بی آبرویی آنها نزد افکار عمومی مبدل شود.  

رئیسی با تاکید بر لزوم پیگیری همزمان پرونده ترور شهید سلیمانی در مجامع و محاکم مختلف داخلی، خارجی و بین المللی افزود: این پرونده باید با پیگیری در مراجع قضایی ایران، عراق و مجامع بین‌المللی به صورت همزمان پیگیری شود زیرا شهید سلیمانی میهمان رسمی دولت بغداد بوده، در خاک این کشور و توسط نیروهای بیگانه ترور شده است.

رییس دستگاه قضا گفت: علاوه بر شکایت خانواده محترم شهیدان، طرح شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت ویژه ای دارد، زیرا موضوع ترور شهید سلیمانی فراتر از شهادت یک فرد، مسئله ای مرتبط با هویت ملی و انقلابی ماست و علاوه بر این، احقاق حق ملت و اقدامی بازدارنده از جانب جمهوری اسلامی در برابر این اقدام وحشیانه و افشای نظام سلطه خواهد بود.

در ادامه روند پیگیری های قوه قضاییه مبنی بر تشکیل پرونده قضایی و تحت تعقیب قرار دادن عاملان و آمران ترور سردار سلیمانی، سردمداران دولت و ارتش آمریکا و وابستگان آنها در منطقه، نشست تخصصی ویژه بررسی اقدامات صورت گرفته در پیگیری این پرونده با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد حقوق بشر و دادستانی تهران با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و تعدادی از همرزمانش بامداد جمعه سوم ژانویه 2020 در حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد پایتخت عراق به شهادت رسیدند.

سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق به این کشور سفر کرده بود.

116

بیشتر بخوانید:

اقدام جنایتکارانه نظامیان آمریکایی در ترور "سردار سلیمانی" با هدف بی‌ثبات کردن منطقه

تاکید سازمان ملل بر غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی/ تحلیل

گزارشگر سازمان ملل: ترور سردار سلیمانی نقض قوانین بین المللی بود

کلیدواژه

کامنت