فروردین 08, 1399 10:33 Asia/Tehran [Updated: مرداد 09, 1400 22:16 Asia/Tehran]
  • امیر حاتمی: دشمنان ‌نمی‌توانند قدرت بازدارندگی ‌ایران را به چالش بکشند

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه دشمنان هیچ‌گاه نمی‌توانند قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را به چالش بکشند، گفت: رویکرد ما در حوزه دفاعی بازدارندگی متکی به قدرت و توان دفاعی است تا شرایطی داشته باشیم که دشمن جرات تجاوز و تعدی نسبت به خاک و ملت ایران را نداشته باشد.

 به گزارش پارس تودی به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در گفت و گویی در تشریح ‌برنامه‌ها و اقدامات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال 99 با بیان اینکه در سال گذشته تلاش این وزارتخانه حفظ و تثبیت رویکرد قدرت سخت بود، اظهارداشت: سال 98 سال خاص با فراز و نشیب‌های فراوان و قابل توجه‌ای بود، چرا که دشمنان ‌ناامن‌سازی‌ جمهوری اسلامی را دنبال می‌کردند.

وزیر دفاع با بیان اینکه دشمنان هیچ‌گاه نمی‌توانند قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را به چالش بکشانند، خاطرنشان کرد: با کار رودررویی دشمنان در سال 98 که تجاوزهای هوایی به جنوب کشور داشتند، با چند بار اخطار در نهایت، سامانه پدافند هوایی ایران اهداف آنها را کشف کرد که با ارتقای قدرت بازدارندگی ما، وجهه و قدرت دشمن تضعیف شد.  

امیر سرتیپ حاتمی خاطرنشان کرد: شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» و همراهانش دل هر ایرانی را به درد آورد، گرچه از لحاظ عملیاتی، هیچ ارزشی نداشت اما ‌هدف دشمنان به چالش کشاندن قدرت جمهوری اسلامی ایران بود که با تدبیر فرمانده معظم کل قوا یک عملیات متکی دفاعی ایران و خاص مطالبه عموم مردم، توسط موشک‌های تولید شده متخصصان صنعت دفاعی کشور، پایگاه عین‌الاسد ویران و پاسخ دندان‌شکنی به دشمنان داده شد.

وی تصریح کرد: تصمیم‌ حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد با دو ویژگی و تصمیم راهبردی از جمله اینکه برای نخستین بار زدن پایگاه آمریکا در خاک عراق و برگرداندن قدرت بازدارندگی ایران بود که جنبه تاکتیکی و بسیار با اهمیتی داشت.

وزیر دفاع اظهار داشت: قدرت بازدارندگی ایران که دشمنان در سال 97 و 98 قصد به چالش کشاندن آن را داشتند در واقع بار دیگر تثبیت و حفظ شد و چهره دشمن برای مردم شفاف‌تر و با شکل‌گیری انسجام در کشور و تنفر از آمریکا تشدید شد.

سال 98 سال پرافتخار صنعت دفاعی بود

امیر سرتیپ حاتمی در ادامه با اشاره به دستاوردهای صنعت دفاعی و وزارت دفاع گفت: ‌با روند رو به رشد تسهیلات، تجهیزات 40 ساله بسیار پربرکت و پربار بود که در سال ‌98 برای ایران‌ در حوزه پدافندی دو کار بزرگ مانند رونمایی سامانه 15 خرداد و تولید موشک‌های دقیق و تاکتیکی اتفاق افتاد و در حوزه ‌کروزهای دریایی، زمینی و هوایی یک نقطه عطف در حوزه دفاعی ایران است.

وی همچنین با اشاره به طراحی، تولید و پرواز جت آموزشی کوثر در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در حوزه هوایی خط تولید کوثر را ادامه دادیم که انشالله در سال 99 چند محصول را از کوثر خواهیم داشت.

وزیر دفاع ادامه داد: با وجود فشار حداکثری دشمن، اما همکاران ما در صنایع دفاعی دست به دست هم دادند و با همت تمام اجرای 152 پروژه را محقق کردند.

امیر سرتیپ حاتمی در تبیین مهم‌ترین برنامه‌های وزارت دفاع در سال 99 از به ثمر رسیدن 2 تا 3 محصول خوب در حوزه دریایی خبر داد و گفت: ناوشکن دنا و یک ناو مین شکار به نیروی دریایی ارتش تحویل داده خواهد شد و در حوزه قایق های پرنده و قایق‌های تندرو نیز اتفاقات خوبی در پیش خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حوزه موشکی به خصوص موشک های زمین به زمین که به یک دقت کامل رسیدیم، کارهای ارتقاء کیفیت ویژه‌ای را انجام خواهیم داد، گفت: از جمله این کارها افزایش اثرگذاری سرجنگی‌ها با افزایش قدرت انفجار است تا موشک‌ها موثرتر باشند؛ همچنین در سرعت، مانورپذیری و چابکی برنامه های تحقیقاتی بسیار خوبی وجود دارد.

وزیر دفاع با تاکید بر اینکه در حوزه کروز، کروز هواپایه را خواهیم داشت، گفت: در تحرک پذیری موشک های کروز یعنی شلیک در حال حرکت یک کار خیلی خوب دنبال می شود که بسیار مهم است و در سال 99 شاهد آن خواهیم بود.

امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به اقدامات وزارت دفاع در مقابله با ویروس کرونا بیان کرد: در این موضوع مشکوک با احتمالات مختلف، همه ظرفیت وزارت دفاع در اختیار وزارت بهداشت و مردم قرار داده شد که با همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی هر گونه ظرفیت درمانی، ظرفیت انسانی و امکانات قرطینه که با بیش از 15 هزارتخت درمانی توسط نیروهای مسلح در اختیار مردم قرار گرفته است.

116

بیشتر بخوانید:

امیر حاتمی: ایران تمام مولفه‌های لازم برای پاسخ به متجاوزان را دارد

امیر حاتمی‌: ایران براساس قدرت و اقتدار درونی، هرگونه تهدیدی را پاسخ خواهد داد

کلیدواژه