فروردین 09, 1399 15:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • دژپسند: وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اطلاعات مربوط به متغیرهای کلان اقتصادی نشان می‌دهد که وضعیت کشور رو به بهبود است.

به گزارش پارس تودی، "فرهاد دژپسند" روز شنبه در گفت وگویی با موضوع «فرصت‌های اقتصادی تحریم» افزود، نقطه مطلوب همان نقاطی است که در سیاست‌های کلی و برنامه ششم به تصویر کشیده شده است.

دژپسند یادآور شد، بر اساس برنامه ششم توسعه، باید سالانه از 60 میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده می‌کردیم و بالغ بر 700 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور انجام می‌دادیم که به دلیل اعمال انواع و اقسام محدودیت‌ها در ورود منابع، نمی‌توان این ارقام را ظرف زمان معین شده محقق کرد، بنابراین با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد، در این شرایط و با وجود تحمیل این همه مضایق، صادرات غیرنفتی روند خوبی داشته که در خور تقدیر است.

وی همچنین با قدردانی از صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان کشور برای رسیدن به هدف تعیین شده،‌ محدودیت‌های بسیاری را پشت سر گذاشتند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال گذشته شرایط متلاطمی بر حوزه بازار ارز و طلا داشتیم، تاکید کرد، با سیاست‌هایی که اتخاذ شد، از تلاطم‌ها عبور کردیم و امروز شاهد روندی پایدار در بازار ارز، سکه و طلا  هستیم.

دژپسند در ادامه اظهار داشت، زمانی که بالغ بر 85 درصد واردات ما را کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه تشکیل می‌دهد، وقتی نرخ ارز به طور مثال 3 برابر می‌شود، هزینه تامین این کالاها و مواد اولیه نیز برای بخش تولید به همان اندازه بالا می‌رود، در نتیجه با افزایش هزینه تولید، قیمت تمام شده هم بالاتر می‌رود.

وی خاطر نشان کرد، از تیرماه پارسال، با تغییر روند تورم خرده فروشی، این روند فزآینده تبدیل به روند کاهنده شد و پیش بینی‌های این است که تا پایان سال این روند ادامه پیدا کند و شتاب تورم گرفته شود.

وزیر اقتصاد در ادامه، روند کاهشی نرخ تورم، مثبت بودن رشد اقتصاد غیرنفتی و برداشتن گامی بزرگ در واگذاری شرکت‌های دولتی با تغییر روش واگذاری را به عنوان اخبار امیدبخش قابل تحقق در سال جاری عنوان کرد.

139/117

بیشتر بخوانید:

دژپسند: اقتصاد ایران به زودی از رکود خارج می شود

دژپسند: مشکل ورود منابع مالی به کشور حل شد

کلیدواژه

کامنت