فروردین 11, 1399 08:50 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت طرح غربالگری برای مقابله با ویروس کرونا/ تحلیل

پارس تودی- رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یکشنبه در نامه‌ای خطاب به "سعید نمکی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تشکر از تلاش‌های مجموعه بهداشت و درمانی کشور، طرح غربالگری برای مقابله با ویروس کرونا در ایران را کار بزرگی دانستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این نامه تصریح کردند: بهره‌گیری از خدمات نیروهای بسیج و داوطلبان مردمی، کمک بزرگی به رهایی کشور از این عارضه همه‌گیر خواهد کرد.

با توجه به اهمیت اجرای این طرح ها در بازیابی  سلامت عمومی جامعه؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای، در نامه به وزیر بهداشت، بر لزوم تداوم تلاش ها برای مقابله با ویروس کرونا تاکید و از خداوند برای مجموعه بزرگ درمانی ایران صحت و سلامت و پیروزی مسالت کردند.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون بیش از 720 هزار نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد بیش از 142هزار نفر بهبود یافته‌ و نزدیک به 32 هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

در ایران نیز بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  تاکنون 38 هزار و 309 نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد، 12 هزار و 391 نفر  بهبود یافته و از بیمارستان ها مرخص شده‌اند. شمار جان باختگان این بیماری در کشور نیز به 2640 نفر رسیده است.

"حمیدرضا جمشیدی" دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران یکشنبه شب با بیان اینکه طرح غربالگری بیماری کرونا در دنیا سابقه ندارد، تصریح کرد، کشور‌های دیگر در بخش بهداشت محیط و فاصله گذاری اجتماعی خوب عمل کرده اند، اما بررسی وضعیت افراد به صورت جداگانه تنها در ایران انجام شده است.

بیش از 61 میلیون نفر در طرح بیماریابی و مقابله با کرونا در ایران غربالگری و تاکنون 17 هزار بیمار شناسایی و به بیمارستان ارجاع شده‌اند که حدود 5 هزار نفر از آن‌ها بستری شده اند.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران با تاکید بر اینکه با اجرای طرح غربالگری و تماس با افراد، اضطراب روانی مردم از بیماری کرونا کاهش یافته است، تصریح کرد، اکنون 82 آزمایشگاه در کشور فعالند و از بیماران سرپایی نیز آزمایش گرفته می‌شود.

همزمان با اجرای این طرح؛ اقدامات پیشگیرانه نظیر تشخیص زود هنگام، ردیابی افراد در تماس با مبتلایان، جدا سازی بیماران (قرنطینه) و درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا، در حال انجام است. 

همچنین وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران با کمک ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، طرح فاصله گذاری اجتماعی را با منع سفرهای غیر ضرور و تعطیلی برخی فعالیت های شغلی به اجرا در آورده است تا هر چه سریعتر زنجیره انتقال بیماری را قطع نماید.

ایران از  ظرفیت‌های علمی و دانش پزشکی در سطح بالایی برخوردار است و هزاران پزشک متخصص و پرستار شبانه روز در حال رسیدگی به بیماران کرونایی هستند.

"علی لاریجانی" رئیس مجس شورای اسلامی پنج شنبه گذشته در مراسم آغاز رزمایش سراسری دفاع بیولوژیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران، با اشاره به اقدامات ایران در مقابله با ویروس کرونا تصریح کرد، وزارت بهداشت و سایر نهادهای مرتبط با همکاری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با کرونا مجاهدانه به میدان آمده اند و در این زمینه خیلی جلوتر از کشورهای دیگر هستند.

کادر درمانی ایران؛ پیشتر نیز توانمندی خود را در مهار بیماری‌هایی مانند فلج اطفال، آبله، سرخک و آنفولانزا نشان داده است. ایران، اما در حالی  با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند که تحت تحریم های شدید اقتصادی قرار دارد.

"محمدجواد ظریف" وزیر خارجه کشورمان روز یکشنبه در حساب توییتری خود نوشت: «در هنگامه شیوع کرونا، ایالات متحده از خرابکاری و آدم‌کشی پا را فراتر گذاشته و جنگ اقتصادی، تروریسم اقتصادی و تروریسم بهداشتی علیه ایرانیان راه انداخته است.»

انتظار ایران ازجامعه بین الملل که خود نیز با موج فزاینده ابتلا به کووید -19 مواجه است؛ مخالفت در همراهی با این جنایت آمریکاست.

ظریف در توییت خود تصریح کرد؛ "معاونت در جنایات جنگی را متوقف کنید! پیروی از تحریم‌های غیراخلاقی و غیرقانونی ایالات متحده را متوقف کنید."

117/118

نویسنده: جمشید امین زاده

بیشتر بخوانید:

قدردانی مجدد رهبر انقلاب از مجموعه درمانی کشور/ طرح غربالگری کار بزرگی است

 

ظریف: پیروی از تحریم های غیراخلاقی و غیرقانونی ایالات متحده را متوقف کنید

ظریف: جهان نظاره‌گر تحریم‌های قلدر نباشد

 

کلیدواژه

کامنت