فروردین 14, 1399 11:51 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]

رئیس جمهور با بیان اینکه در تامین ارز نیازمندی‌های بخش سلامت و کالاهای اساسی، تا پایان سال مشکلی نخواهیم داشت، گفت: حدود 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور وجود دارد که در روزهای آینده ترخیص و وارد بازار می شود.

به گزارش پارس تودی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «حسن روحانی» روز پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت به منظور بررسی آثار شیوع بیماری کرونا افزود: مبارزه با فقر هم مثل مبارزه با ویروس کرونا مهم است و باید همزمان به هر دو جبهه مبارزه با کرونا و فقر توجه شود.

رئیس جمهوری همچنین میزان ذخایر کالاهای اساسی کشور را بسیار امیدوارکننده خواند و اظهار داشت: در تامین ارز نیازمندی های بخش سلامت و کالاهای اساسی، تا پایان سال مشکلی نخواهیم داشت.

روحانی در ادامه ضمن قدردانی از همکاری مردم در مبارزه با بیماری کرونا و رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی، افزود: کرونا مساله ای نیست که بگوییم در فلان روز تمام می شود، باید همگان پروتکل ها و دستورالعمل های وزارت بهداشت را مراعات کنند.

وی گفت: جلسه امروز ما، اقتصادی و در رابطه با تامین نیازمندی‌هایی است که کشور در بخش سلامت مردم، مقابله با کرونا و تامین کالاهای اساسی نیاز دارد.

رئیس جمهوری ادامه داد: گزارش مفصلی وزارتخانه های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت از شرایط ذخایر کالاهای اساسی در ماه‌های آینده ارائه دادند که خیلی امیدوار کننده بود، جداول روزانه ما نیز این را نشان می‌دهد که در ماه‌های آینده مشکلی نداریم.

روحانی گفت: بانک مرکزی گزارش خوبی از شرایط ارزی کشور داده است، شرایطی که برای تامین ارز در تقدم اول برای بخش سلامت، نیازمندی‌های دارویی و پزشکی و در بخش دوم برای کالاهای اساسی بود که مشکلی تا پایان سال 99 برای تامین ارز نخواهیم داشت. 

وی افزود: بخش اول بحث راجع کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی بود که تا پایان سال 99 چگونه باید تامین شود و چه منابع ارزی در اختیار داریم و چه اقداماتی در این زمینه باید انجام بگیرد. بخش دوم راجع به گمرکات بود که امروز حدود 4 میلیون تن کالاهای اساسی در کمرگات وجود دارد؛ کالاهایی که خریداری شده است و مقرراتی که لازم است مورد توجه قرار دهیم که کالاها از کمرگ آزاد شود و در داخل کشور شود.  

رئیس جمهوری تصریح کرد: بانک مرکزی و وزارت صمت این چارچوب را مشخص کردند و همین امروز به صاحبان کالا اعلام می شود که چگونه این کالاها در اختیار آن‌ها قرار می گیرد.

روحانی یادآور شد: در گمرکات کالاهای دیگر وجود دارد که جزء کالاهای اساسی نیست اما کالاهای مورد نیاز برای تولید است که این هم مورد بحث قرار گرفت که وزارت صمت لیست آن کالاهایی که مورد ضرورت ما و ضرورت تولید است مشخص کند که آنها آزاد شود، بانک مرکزی هم ترتیبات خاصی را پیش بینی کرد که چگونه ارز این کالاها تامین شود.

وی گفت: این دو قدم، دو قدم مهم هم برای تخلیه بنادر و هم آمدن کالا و در دسترس عموم قرار گرفتن است که البته بحثی هم راجع تولیدات داخلی از جمله گندم کردیم، امسال محصول خوبی خواهد بود و به تدریج با توجه به آب و هوای کشور از استانهای مختلف این محصول خریداری می شود.

رئیس جمهوری اضافه کرد: نسبت به منابع ارزی که داریم و اقداماتی که وزارت خارجه باید انجام دهد در اینجا تصمیم گیری شد و همچنین روابط تجاری که ما با کشورهای همسایه باید داشته باشیم و پروتکل های بهداشتی که باید رعایت شود.

روحانی اظهار داشت: البته بحث دیگری مطرح شد که این بحث تصمیم نهایی آن در اختیار ستاد ملی کرونا خواهد بود و آن اینکه کسب و کارها بعد از تاریخ بیستم فروردین چگونه باید راه اندازی شود و پروتکل‌های آن چگونه باید باشد که البته در این جلسه در خصوص بخش اقتصادی آن مورد بررسی قرار گرفت اما بحث اصلی آن امروز در وزارت کشور در این زمینه انجام می گیرد و بعد هم ما در ستاد ملی کرونا در روز یکشنبه این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم و  تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی گفت: همه باید تلاش کنیم زندگی مردم به گونه‌ای باشد که نیازمندی‌ها تامین شود و آنهایی که باید در کسب و کارشان باشند و فعالیت اقتصادی داشته باشند بتوانند فعالیت کنند و هم باید اصول بهداشتی دقیقاً رعایت شود، این هر دو اصل برای ما مهم است. سلامت برای ما مهم است مبارزه با فقرهم شبیه مبارزه با کرونا است که هر دو باید در دو جبهه مدنظر ما باشد که در بخش اقتصادی تصمیمات خوبی گرفتیم که تصمیمات نهایی روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی کرونا اتخاذ می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد.

رییس جمهوری گفت: امیدواریم همه مردم ما به سلامت باشند وهمه دستگاه‌ها و ارگان‌ها به ویژه بهداشت و درمان بتواند به وظایف خود به خوبی عمل کند، باید تشکر کنم از همه آنهایی که در این ایام در مراکز تولیدی مشغول فعالیت بودند.  

روحانی افزود: در تماسی که با وزارت بهداشت داشتم اکثر نیازمندی‌ها آنها در داخل تامین می‌شود. درباره وینتیلاتور سوال کردم دیدم نیازمندی‌های ما سه چهارم آن در داخل تامین می شود. بقیه کالاها هم که مورد نیاز مانند ماسک و لوازم ضد عفونی هم در داخل تولید می‌شود. باید سپاسگزاری کنیم از همه تولید کنندگان و همچنین از تولیدکنندگان بخش‌های دیگر که مواد غذایی و مواد ضروری که مورد نیاز مردم است را تامین می کنند.  

وی همچنین با اشاره به فعالیت بانک‌های کشور در این ایام گفت: بارسنگینی بر دوش بانک‌ها قرار دارد، ما برای آینده هم در بخش کسب و کار بار سنگینی بر دوش بانک مرکزی و بانکها گذاشتیم که به خوبی انجام می دهند که بتوانیم فشار اقتصادی را بر روی اقشاری که به هر حال در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفتند و رسته های کاری آنها به خاطر کرونا صدمه دیده تصمیماتی در جلسات قبل اتخاذ کردیم که بانکها باید در این زمینه کمک کنند. از پلیس و هلال احمر و همه بخشهایی که این روزها برای سلامت و امنیت مردم تلاش می کنند تشکر می کنم امیدوارم بتوانیم هرچه سریعتر به شرایط با ثباتی برسیم که همه بتوانیم به فعالیت عادی خود برسیم.

رییس جمهوری گفت: بازم تاکید می کنم مساله کرونا، ‌مساله ای نیست که بگوییم فلان روز به طور کامل دوره‌اش تمام می شود، کرونا ممکن است تا ماههای آینده و یا تا آخر سال با ما باشد. همیشه باید در چارچوب دستورالعمل هایی که وزارت بهداشت صادر می کند عمل کنیم، باید پروتکل‌های بهداشتی را درهمه جا رعایت کنیم. مراکز فعالیت اقتصادی و کسب و کارها پس از بازگشایی هم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. ممکن است اجتماعات برای مدت دیگر هم محدود بشود و لازم باشد اجتماعات نداشته باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه مبارزه با کرونا جهانی است و فقط مسأله ایران نیست، گفت: تا پایان این مسیر، راه کوتاهی در پیش نداریم، باید با مراعات و همکاری و یاری یکدیگر و عنایات خداوند از این مرحله عبور خواهیم کرد.

116

بیشتر بخوانید:

روحانی: روند شیوع ویروس کرونا در تمام استانها نزولی است

روحانی: هیچ‌گاه ایثار و جهاد پرستاران، پزشکان و کادر درمانی از ذهن مردم ایران فراموش نمی‌شود

روحانی: مردم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند تا این روزهای سخت را پشت سربگذاریم

کلیدواژه

کامنت