فروردین 19, 1399 15:22 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از امروز وارد مرحله دوم طرح مقابله با کرونا می‌شویم، گفت: در این مرحله سراغ افراد بدون علامت که منشا عفونت هستند، می‌رویم و برای این اقدام به آزمایش‌های گسترده نیاز داریم.

به گزارش پارس تودی، «سعید نمکی» روز سه شنبه درباره اجرای گام دوم طرح غربالگری و مقابله با کرونا در کشور افزود: امروز این مژده را می‌دهیم که مرحله اول طرح بسیج ملی مقابله با کرونا که یک طرح سنگین بین بخشی بود و در دنیا به عنوان یک رکورد تاریخی ثبت شد، بیش از 70 میلیون از جمعیت کشور رصد و تعداد قابل توجهی از افراد علامت دار که در مرحله اول بیماری بودند شناسایی و ایزوله شده و بار مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش یافت.

وزیر بهداشت ادامه داد: امروز وارد مرحله دوم طرح بسیج ملی مقابله با کرونا می‌شویم، در این مرحله هدف این است که فاصله گذاری هوشمند را که بعد از فاصله گذاری اجتماعی اجرا می‌شود انجام دهیم. 

نمکی تصریح کرد: با کمک شرکت‌های دانش بنیان، در این مرحله سراغ کانون‌هایی می‌رویم که علامت ندارند، اما ویروس را در سطح جامعه جابه‌جا می‌کنند، از امروز آزمایش‌های زیادی انجام می‌شود و خوشه‌های بدون علامت را شناسایی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این مسیر نیز همه در کنار ما خواهند بود و علاوه بر پیگیری موارد اولیه بدون علامت، به دنبال یافتن موارد بدون علامت دیگر خواهیم بود، انجام آزمایش‌های بیشتر، جایگاه ما را در عرصه بین المللی هم ارتقا می‌دهد و شاخص تعداد تست‌ها نیز در جهان وجود دارد که با این اقدام این شاخص را ارتقا خواهیم داد.

هیچ اختلافی در دولت وجود ندارد

وزیر بهداشت بیان کرد: بحث‌های مختلفی درباره اختلاف نظر درون دولت در مورد اعمال محدودیت مطرح می‌شود، در دولت هیچ ناهماهنگی و عدم همکاری وجود ندارد؛ گاهی همکاران ما نظر تخصصی و کارشناسی می‌دهند که هماهنگی و همخوانی این نظرات با نظرات دیپلماتیک و اجتماعی زمان می‌برد. همکاران ما از دریچه سلامت نگاه می‌کنند، زیرا معتقدیم مزمن شدن بیماری آفت است.

نمکی گفت: امروز زمان همدلی است تا بتوانیم به لطف خدا این بیماری را مهار کنیم و امیدواریم در روزهای آینده به سمت مهار بیماری برویم. البته این به این معنی نیست که مردم کشورمان خیال‌شان راحت شود و همکاری را رها کنند، باید فاصله‌ها کنترل و اصول بهداشتی رعایت و ایاب و ذهاب کم شود.

116/117

بیشتر بخوانید:

نمکی: هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد سهمگین‌تر از تداوم کرونا نیست

نمکی: همکاری بی‌دریغ نیروهای مسلح موجب دلگرمی جامعه پزشکی ایران است

کلیدواژه

کامنت