فروردین 31, 1399 21:03 Asia/Tehran [Updated: فروردین 31, 1399 21:11 Asia/Tehran]
  • همتی خطاب به صندوق بین المللی پول: وام ایران را از طریق اینستکس پرداخت کنید

رئیس کل بانک مرکزی ایران خطاب به صندوق بین المللی پول با تاکید بر اینکه این صندوق، وام درخواستی ایران را می تواند از طریق ساز و کار اروپایی اینستکس یا کانال مالی سوئیس (SHTA) پرداخت کند، خاطرنشان کرد: اکنون زمان عمل است.

به گزارش پارس تودی، «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی ایران در پاسخی مکتوب به پرسش های شبکه خبری بلومبرگ، خطاب به «کریستالینا گئورگیوا» رئیس صندوق بین‌المللی پول نوشت: آمریکا صندوق بین المللی پول را اداره نمی کند، بلکه مدیریت و هیئت مدیره این صندوق هستند که بر فعالیت های این نهاد نظارت دارند و تضمین می کنند که صندوق بین المللی پول بر اساس تعهدات های خود عمل می کند.

همتی با بیان اینکه ایرانی ها همانند آمریکایی ها و اروپایی ها، شهروندان بسیاری را از دست داده اند، افزود: ذخایر بانک مرکزی ایران در سراسر جهان تحت تحریم های آمریکا قرار دارد که این اقدام غیرقانونی و یکجانبه است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران خاطرنشان کرد: تحریم ها باید یکجا برداشته شود اما متاسفانه بازیگرانی در دولت آمریکا وجود دارند که اهمیت چندانی برای قانون و نظم بین المللی قائل نیستند.

کریستالینا گئورگیوا رئیس صندوق بین‌المللی پول همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان اعلام کرد: این صندوق یک بسته وام اضطراری 50 میلیارد دلاری برای کشورهایی که بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند، تخصیص داده است.

نزدیک به 80 کشور عضو صندوق بین‌المللی پول از جمله ایران برای استفاده از این وام اعلام نیاز کردند.

درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول، ششم مارس با امضاء «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی خطاب به رئیس این صندوق ارسال شد.

اما در جریان بررسی درخواست کشورها، «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن با درخواست جمهوری اسلامی‌ مخالف است و در صورت لزوم از حق وتوی خود در این مورد استفاده می‌کند.

116

بیشتر بخوانید:

تداوم مانع تراشی های آمریکا برای جلوگیری از اعطای تسهیلات صندوق بین المللی پول به ایران

آزمون کرونایی صندوق بین‌المللی پول؛ له یا علیه ایران/ تحلیل

روحانی: صندوق بین المللی پول باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند

نامه همتی به رئیس صندوق بین‌المللی پول

 

کلیدواژه

کامنت