اردیبهشت 08, 1399 17:05 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 08, 1399 17:10 Asia/Tehran]
  • ظریف: پمپئو پس از شکست

وزیر امور خارجه ایران، تصمیم آمریکا برای بازگشت به توافق برجام را نتیجه شکست مفتضحانه سیاست فشار حداکثری ضد جمهوری اسلامی خواند.

به گزارش پارس تودی؛ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه عصر روز دوشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: 2 سال پیش «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه و رئیسش، "توقف مشارکت آمریکا" در برجام را اعلام کردند به خیال آنکه "فشار حداکثری" آنان، ایران را به زانو درآورد.

ظریف با بیان اینکه پمپئو بعد از شکست مفتضحانه فشار حداکثری، اکنون می‌خواهد شریک برجام باشد، تاکید کرد: رویا پردازی را بس کنید: ملت ایران همیشه سرنوشت خود را تعیین کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز یکشنبه شب در گزارشی تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که بر اساس توافقنامه برجام از 18 اکتبر سال جاری لغو می‌شود را فاش کرد.

به گزارش این روزنامه، برای پیشبرد برنامه راهبردی آمریکا، پمپئو طرحی را تهیه کرده که طبق آن آمریکا ادعا می‌کند که هنوز از نظر حقوقی به عنوان یک دولت شرکت کننده در توافق هسته‌ای حضور دارد؛ اما در اصل این طرح برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل ضد ایران است که پس از توافق هسته‌ای سال 2015 لغو شده است.

تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل ضد ایران در سال‌های 2006 و 2007 برای ممنوعیت فروش سلاح به ایران و صادرات سلاح از ایران وضع شد.

پس از توافق برجام مقرر شد این تحریم‌ها 18 اکتبر 2020 و پس از آنکه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرد، برداشته شود.118

کلیدواژه

کامنت