اردیبهشت 09, 1399 07:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • هشدار ستاد کل نیروهای مسلح ایران در خصوص هراقدام غیرقانونی آمریکا در خلیج فارس/ تحلیل

پارس تودی- ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در بیانیه‌ای هشدار داد: حضور ارتش آمریکا در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان اقدامی مخل امنیت منطقه است و هر اقدام غیرقانونی و تحریک‌آمیز با برخورد قاطع ایران مواجه می‌شود.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اعلام این هشدار؛ تشکیل ائتلاف‌های دروغین به رهبری آمریکا به بهانه حفظ امنیت کشتیرانی را اقدامی مخاطره‌آمیز و در عین حال برهم زننده صلح وامنیت منطقه دانست و تصریح کرد: آمریکا با تردد پرضرر و استقرار پایگاه‌های نظامی در منطقه عملاً منشاء بی‌قانونی، شرارت و ناامنی شده و جمهوری اسلامی ایران بارها رفتارهای بی‌ثبات کننده و بر هم زننده نظم و امنیت منطقه‌ای و مغایر با قوانین و مقررات بین‌المللی آمریکا را به مجامع جهانی و بین‌المللی گوشزد کرده است.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران در این بیانیه خطاب به آمریکا و متحدان آن تاکید کرد: هنگام تردد در آب‌های انحصاری اقتصادی ایران، ضمن تمکین از قوانین و قواعد بین‌المللی و همچنین مقررات جمهوری اسلامی ایران از هرگونه ماجراجویی، اقدامات مغایر دریانوردی ایمن و بی‌ضرر و روایت‌های دروغین از رفتارهای مخاطره‌آمیز خود، جداً خودداری کنند.

چندی است که سناریو تشکیل ائتلاف نظامی در تنگه هرمز از سوی آمریکا  مطرح شده است. کاخ سفید اهداف متعددی را در این زمینه دنبال می کند که از جنبه های امنیتی، سیاسی  و اقتصادی قابل تامل هستند.

هدف نخست، احیای جریان ایران هراسی و افزایش فشار بر جمهوری اسلامی از مسیر ائتلاف سازی های فرامنطقه ای است.

هدف دوم، کاخ سفید از این ائتلاف سازی، ایجاد وضعیتی است که همکاری های منطقه ای ایران با کشورهای همسایه را دچار چالش بی اعتمادی سازد. 

هدف سوم آمریکا در این زمینه، استمرارجریان تجارت پر سود فروش سلاح به کشورهای عربی منطقه است که زیر پوشش کاذب امنیت وارداتی دنبال می شود.

این تحرکات در حالی ادامه دارد که اقتضائات و شرایط خاص ژئوپلتیکی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز به گونه ای است که هیچ قدرتی در جهان نمی تواند نقش ایران را در حفظ امنیت این آبراه مهم جهانی که شریان اصلی انتقال انرژی در دنیا به شمار می رود، نادیده بگیرد. از نگاه ایران، امنیت پایدار در منطقه به یک تغییر بنیادین در چارچوب همکاری های منطقه ای نیاز دارد.

در این راستا، «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2019 طرح صلح هرمز را ارائه کرد.

هدف از این ابتکار ترویج همبستگی، روابط مسالمت‌آمیز و دوستانه و همکاری میان همه کشورهای منطقه، همکاری در زمینه مقابله با تهدیدهای مشترک و حل و فصل مسالمت‌آمیز تمام تنش‌ها و منازعات منطقه‌ای از طریق افزایش ارتباطات بین دولت های منطقه است .

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه نیز در تماس تلفنی با «شی جین پینگ» Xi Jinping رئیس جمهوری چین تاکید کرد: "برای ایران، امنیت منطقه و آبراهه‌ها حائز اهمیت است اما رفتارهای مخاطره آمیز آمریکا ممکن است موجب اختلال در ثبات منطقه خلیج فارس شود."

رئیس جمهوری چین نیز در این گفت و گو، "طرح صلح هرمز"، را برای امنیت منطقه بسیار مثبت ارزیابی کرد و امنیت خلیج فارس را برای صلح و ثبات جهانی ضروری خواند.

همانگونه که در بیانیه ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح شده است: "تنها جایگزین اَمن و مطمئن برای تثبیت آرامش و ثبات در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان خروج نیروهای نظامی آمریکا و متحدان آن به عنوان کانون‌های برهم زننده صلح و ثبات و سپردن امنیت به کشورهای منطقه و با همکاری یکدیگر است."

این دیدگاه، ناظر براین نکته است که جمهوری اسلامی ایران خواهان هیچ ‌گونه تنش و درگیری در منطقه نبوده و نیست امّا همواره با آمادگی، صلابت و قدرت از تمامیت ارضی خود دفاع می‌کند. بیانیه ستاد مشترک ارتش پیام روشنی در این زمینه دارد و تصریح می کند که هر گونه ماجراجویی، اقدام ایذایی و تحریک‌آمیز منجر به عکس‌العمل قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خواهد شد که عواقب آن متوجه نیروهای متخاصم از جمله آمریکا خواهد بود.

نویسنده: جمشید امین زاده

116

بیشتر بخوانید:

ستادکل نیروهای مسلح: هر اقدام غیرقانونی و تحریک‌آمیز با برخورد قاطع مواجه می‌شود

کلیدواژه

کامنت