اردیبهشت 09, 1399 15:09 Asia/Tehran [Updated: تیر 11, 1399 10:05 Asia/Tehran]
  • گفت وگوی تلفنی ظریف و لاوروف درباره طرح متوهمانه آمریکا

وزیران امورخارجه ایران و روسیه درباره طرح تازه آمریکا در خصوص برجام گفت وگو کردند.

به گزارش پارس تودی، «محمدجواد ظریف» و «سرگئی لاوروف» وزیران امور خارجه ایران و روسیه روز سه شنبه در گفت و گویی تلفنی طرح متوهمانه تازه آمریکا در خصوص برجام را مردود و غیر عملی ارزیابی کردند.

ظریف و لاوروف همچنین درباره آخرین تحولات سیاسی در افغانستان و تلاش‌ها برای آشتی و تفاهم سیاسی در این کشور تبادل نظر کردند.

روزنامه نیویورک تایمز یکشنبه شب در گزارشی تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که بر اساس توافقنامه برجام از 18 اکتبر 2020 لغو می‌شود را فاش کرد.

به گزارش این روزنامه، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا طرحی را تهیه کرده است که طبق آن ایالات متحده ادعا می‌کند که هنوز از نظر حقوقی به عنوان یک دولت شرکت کننده در توافق هسته‌ای حضور دارد؛ اما در اصل این طرح برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است که پس از توافق هسته‌ای سال 2015 لغو شد.

تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل ضد ایران در سال‌های 2006 و 2007 برای ممنوعیت فروش سلاح به ایران و صادرات سلاح از ایران وضع شد.

پس از توافق برجام مقرر شد این تحریم‌ها 18 اکتبر 2020 و پس از آنکه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرد، برداشته شود.

116

بیشتر بخوانید:

ظریف: پمپئو پس از شکست "فشار حداکثری" می‌خواهد شریک برجام باشد

طرح پمپئو برای ممانعت از لغو تحریم تسلیحاتی ایران/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت