اردیبهشت 09, 1399 16:16 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1399 13:45 Asia/Tehran]
  • جهانپور: روزانه 10 تا 12 هزار تست آزمایشگاهی کرونا در کشور انجام می‌شود

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: روزانه بین 10 تا 12 هزار تست کرونا در کشور انجام می‌شود.

به گزارش پارس تودی، «کیانوش جهانپور» روز سه شنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، افزود: مطابق آخرین ظرفیت‌های ایجاد شده در نظام آزمایشگاهی کشور، تست PCR که به صورت رایگان انجام می‌شود، حدود 15 هزار مورد است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره اجباری شدن ماسک در مترو بیان کرد: وزارت بهداشت تولیدکننده ماسک نیست و تامین، تولید و توزیع ماسک مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت است. تامین، تولید و توزیع ماسک مربوط به وزارت صمت می‌شود و برای قیمت گذاری هم قبلا اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو موارد را قیمت گذاری کرده است.

جهانپور همچنین افزود: ساخت ماسک در منزل هم به وسیله فیلم‌های آموزشی از طرف سازمان غذا و دارو آموزش داده شده است، مردم می‌توانند با ساده‌ترین ابزارها در منزل، این ماسک‌ها را تولید کنند. هرچند در حال حاضر بین 20 تا 25 برابر، تولید ماسک افزایش یافته و هرکسی که بخواهد ماسک تهیه کند، ماسک موجود است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تصمیم‌های هر کشوری برای مقابله با کرونا مستقل است، البته این طور هم نیست که رابطه کشورها با سازمان جهانی بهداشت از بالا به پایین باشد. همه کشورها، توصیه‌ها و یافته‌های سازمان جهانی بهداشت را در مسیر مقابله با همه اپیدمی‌ها لحاظ می‌کنند ولی هیچ نسخه واحدی برای همه کشورهای دنیا نمی‌توان پیچید. 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت افزود: همه ناظران با انصاف می‌گویند با این‌که ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها وارد اپیدمی کرونا شده و بالاترین حد دشمنی‌ها را در ابعاد مختلف به خصوص از طرف دولت ایالات متحده آمریکا داشته، با استفاده از توان حداکثری داخلی و ظرفیت‌های بین المللی توانست موفق‌تر از بسیاری از کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان عمل کند.

جهانپور تاکید کرد: اعتقاد ما این است که با مشارکت اجتماعی وسیع، این مسیر به همین نحو قابل ادامه دادن است و حتی کلیات آن برای بسیاری از کشورها موثر و راهگشا خواهد بود.

116

بیشتر بخوانید:

همکاری مشترک تمام نهادهای دولتی و مردمی برای مقابله با ویروس کرونا

کلیدواژه

کامنت