تیر 12, 1399 12:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 22, 1400 16:15 Asia/Tehran]
  • روحانی: روند آبادانی کشور به‌رغم تحریم‌ها، جهشی و جهادی ادامه دارد

ایران‌پرس: رئیس جمهور با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید، روند آبادانی کشور بویژه در حوزه آب و فاضلاب به رغم تحریم‌های دشمنان، جهشی و جهادی تداوم یافته است، تاکید کرد: اکنون با افتخار می‌توانیم بگوییم در حرکت پرشتاب در مسیر آبادانی کشور، فقط در حوزه آب، 99.9 درصد جمعیت شهرنشین و بیش از 82 درصد جمعیت ساکن روستاها از آب شرب پایدار برخوردارند و این برای ایران اسلامی افتخارآمیز است.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری رسمی از 10 پروژه زیربنایی و توسعه‌ای حوزه آب و برق در استان‌های فارس و کرمانشاه با سرمایه‌گذاری هزار و 900 میلیارد تومان، ضمن قدردانی از تلاش مدیران، مهندسان و کارگران وزارت نیرو و بخش خصوصی گفت: مردم پرنشاط باشند و بدانند باوجود فشارها و تحریم‌ها، مسوولان و دولت همواره آماده خدمت‌رسانی و کاستن از مشکلات آنان هستند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه قادریم هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب و هر 50 روز یک تصفیه خانه آب شهری افتتاح کنیم، بسیار با اهمیت و افتخار آمیز است.

روحانی با اشاره به اینکه کل تصفیه خانه‌های فاضلاب کشور در ابتدای انقلاب تنها 4 عدد بوده و این رقم اکنون به 242 تصفیه خانه فاضلاب رسیده است، گفت: همچنین ما در ابتدای انقلاب اسلامی فقط 27 تصفیه خانه آب در کل کشور داشتیم که این رقم اکنون به 156 تصفیه خانه رسیده که 37 تصفیه خانه آن در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت نظم و ترتیب و زمانبندی دقیق در اجرای طرحها و دادن وعده دقیق افتتاح این طرح ها به مردم گفت: تحقق این مهم از آرزوهای من بود و خوشبختانه امروز در بخش آب و برق به این نقطه مهم دست یافته ایم و این باعث نشاط و امیدوار شدن بیش از پیش مردم است.

دکتر روحانی پیشبرد طرحهای آبادانی در منطقه غرب کشور بویژه در بخش های مرزی را بسیار با اهمیت برشمرد و افزود: خوشبختانه در این عرصه کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته و در این راستا 53 سد در نقاط مرزی اجرا شده که از این رقم، 24 سد در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده است.

رئیس جمهور به آثار ارزشمند این سدها در آبادانی منطقه غرب اشاره کرد و گفت: بسیاری از شهرهایی که در غرب کشور از برکات این سدها بهره‌مند می‌شود، جزو شهرهایی هستند که در دوران دفاع مقدس زیر ضربات دشمن بودند و حتی برخی از آنها به اشغال دشمن درآمده بودند و این افتتاح‌ها و حرکت در مسیر آبادانی، پاسخی به جهاد و ایستادگی مردم این شهرها در دوران دفاع مقدس است.

روحانی افتتاح سد شرف شاه در کرمانشاه و تامین آب مورد نیاز بخش‌های مختلف شهر سومار را مورد اشاره قرار داد و از وزیران خارجه و راه خواست در مسیر تبدیل سومار به یکی از مرزهای تجاری ایران با عراق در آینده، تلاش کنند.

رئیس جمهور افزود: سومار می‌تواند یک شهر مرزی مهم ما برای تبادل کالا با عراق باشد و امروز گام مهمی در این زمینه برداشته شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه تا پایان امسال گام های بسیار خوبی برای استان های غربی و جنوبی همچون ایلام، کرمانشاه و خوزستان برداشته می شود، گفت: در حال تجهیز 18 هزار هکتار از اراضی این منطقه کشور هستیم که تازه ترین گزارش نشان می دهد بیش از 10 هزار هکتار از این میزان آماده شده و بقیه نیز در سال جاری آماده می شود.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود نیز میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع) هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت را تبریک گفت.

همچنین دکتر روحانی قبل از افتتاح نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس گفت: در انرژی های تجدید پذیر حرکت بسیار خوبی در این دولت صورت کرفته و نیروگاه‌های خورشیدی می تواند ظرفیت خوبی برای تولید برق پاک و بدون آلودگی باشد و این مهم است که در نیروگاه های خورشیدی از کیلو وات به مگاوات رسیده‌ایم، باید با توسعه تکنولوژی در این زمینه هر کسی بتواند پشت بام خانه خود را به یک نیروگاه خورشیدی تبدیل و برق مورد نیاز خود را تامین کند و مازاد آن را به دولت بفروشد.

توضیح اینکه فاز اول طرح آب‌رسانی به کلانشهر شیراز شامل خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه بزرگ آب شیراز، طرح آب‌رسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان، واحدهای اول و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شیراز و همچنین 6 نیروگاه خورشیدی در سطح استان از جمله طرح‌هایی بود که با دستور دکتر روحانی در استان فارس مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

دکتر روحانی همچنین دستور افتتاح سد خاکی شرف‌شاه در شهر سومار استان کرمانشاه را صادر کرد که با بهره‌برداری از این سد آب شرب، کشاورزی و صنعتی مورد نیاز منطقه تأمین می شود.

بیشتر بخوانید: 

10 طرح در حوزه آب و برق در فارس و کرمانشاه افتتاح شد

کلیدواژه