تیر 15, 1399 17:09 Asia/Tehran [Updated: دی 13, 1399 21:35 Asia/Tehran]
  • نامه‌نگاری‌ دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد برای  لغو آزمون جامع

تهران- ایران پرس: دو هزار و ۱۵۵ دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، خواستار لغو آزمون جامع دکتری و جایگزینی آن با میانگین نمرات دروس مربوطه شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، این دانشجویان در نامه‌های جداگانه به محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کردند؛ آزمون جامع دکتری که به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاده، لغو و با میانگین نمرات دروس مربوطه جایگزین شود.

آزمون جامع دکتری معمولا دو بار در سال برای آن دسته از دانشجویانی که واحدهای آموزشی خود را به پایان رسانده اند و برای شرکت در آزمون جامع، اعلام آمادگی کرده اند، برگزار می شود.

دانشگاه آزاد به دلیل شیوع بیماری کرونا و تغییر زمانبندی نیمسال تحصیلی ۹۹-۹۸ و امتحانات به منظور رعایت بهداشت و دستورالعمل های پیشگیری از همه گیری این ویروس، زمان برگزاری آزمون جامع دکتری را از تیرماه به نیمه دوم تابستان تغییر داد.
محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در فروردین ماه ۹۹ بخشنامه «امور اداری و آموزشی دانشگاه در دوره فاصله گذاری اجتماعی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها و واحدهای ویژه ابلاغ کرد.
وی در این بخشنامه به زمان آزمون جامع نیز اشاره کرده است؛ اینکه امتحان جامع دکتری در نیمه دوم تابستان ۹۹ برگزار می شود و زمان دقیق آن پس از عبور از شرایط بحرانی فعلی، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.
دانشگاه آزاد اسلامی قبلا اعلام کرده بود که آزمون جامع دکتری را در نیمه دوم تابستان ۹۹ برگزار می‌کند؛ موضوعی که تعداد زیادی از دانشجویان با استناد به تصمیم برخی دانشگاه‌ها در مورد لغو این آزمون، نسبت به آن معترض بوده و عده‌ای نیز خواهان تعویق آن شده‌اند.

به دلیل شرایط پیش آمده ناشی از شیوع کرونا که تبعات فراوانی نیز داشته است،‌ برخی از دانشگاه های سطح یک مثل صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت آزمون جامع دکتری را لغو کردند.
در بخشی از نامه دانشجویان دانشگاه آزاد که در اختیار رسانه ها قرار گرفته، آمده است:

"اینجانبان تعداد بیش از دو هزار و ۱۵۵ نفر از دانشجویان مقطع دکتری رشته های مختلف از واحدها و شهرهای سراسر کشور و متاثر و آسیب دیده از این حادثه تلخِ اجتماعی به بیان بخش کوچکی از مشکلات و آسیب های جسمی، روحی، روانی و اقتصادیِ وارد شده به جمع خود پرداخته ایم.
تعداد قابل توجهی از دانشجویان دکتری حاضران در این کمپین عضوی از کادر درمان، جامعه پرستاران، روانشناسان، مشاوران، پرسنل بانک، بهزیستی و از مشاغل بسیار پرخطر هستند و موضوع دردناک اینکه تعداد زیادی از دانشجویان و همسرانشان بر اثر ابتلا به بیماری کرونا و مبارزه شدید با آن حتی به مرز شهادت هم رسیدند و با تحمل رنج و غم این بیماری ناشناخته و دردناک به نوعی از جانبازان و جانفشانان کشور محسوب می شوند و در مواردی تعدادی از دانشجویان دارای بیماری های خاص هستند و دوره های شیمی درمانی را طی می کنند.
در این ایام لزوم مراقبت های ویژه از خود، خانواده و عزیزان بازمانده فراتر از سوگ و داغ از دست رفتگان عملا شرایط مطلوب برای مطالعه و مرور دانش و اندیشه های اندوخته را از تمام دانشجویان دکتری سلب کرده و صرفا موضوع تعویق آزمون جامع نه تنها چیزی از دغدغه هایمان را برطرف نکرده و نمی کند بلکه تشدید بحران، سبب نگرانی و اضطراب بیشتر ما شده و عملا در تسهیل و ایجاد شرایط مطالعاتی مناسب در اهل خانواده و محل زندگی به عنوان مانعی بزرگ محسوب می شود. حتی به تاخیر انداختن آزمون جامع یقینا منجر به اطاله زمان بیشتر حدود چهار ماه شده و عملا ما را از رسیدگی به امور تنظیم و تحقیق و دفاع رساله به مدت زیادی عقب خواهد انداخت.
این دانشجویان تقاضای بازنگری در برگزاری آزمون جامع دکتری را مطرح کرده اند تا شرایط برای ادامه فعالیت آنها برای پرداختن به امور دفاع از رساله تسهیل شود.
 احمد حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار  ایرنا در این رابطه اظهار داشت: آزمون جامع دکتری به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از تردد بین شهری و حضور دانشجویان در خوابگاه هر واحد دانشگاهی به صورت مجزا برگزار می کند."

پیشنهاد جایگزینی آزمون جامع دکتری با میانگین نمرات دروس

درهمین حال جمعی از دانشجویان به دنبال شیوع ویروس کرونا و نبود شرایط مناسب برای برگزاری آزمون جامع دکتری، در نامه‌ای به دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی خواستار جایگزینی آزمون جامع با میانگین نمرات دروس شده اند.

در این نامه آمده است:

"جناب آقای دکتر طهرانچی دغدغه‌های روحی و روانی و از آن مهمتر معیشتی و درآمدی جمعیت بسیار بالایی از دانشجویان مقطع دکتری به مراتب بیشتر از قبل شده است و در این ایام لزوم مراقبت‌های ویژه از خود و خانواده و عزیزان فراتر از سوگ و داغ از دست رفتگان و عزیزانشان عملا فرصت مطلوب برای مطالعه و مرور دانش و اندیشه‌های اندوخته در طول ترم گذشته را ازتمام دانشجویان دکتری گرفته است و صرفا موضوع تعویق آزمون جامع نه تنها چیزی از دغدغه‌هایمان را برطرف نکرده و نمی‌کند بلکه تشدید شرایط بحران، سبب نگرانی و اضطراب بیشتر ما شده و عملا در تسهیل و ایجاد یک شرایط مطالعاتی مناسب میان اهل خانواده و محل زندگی به عنوان مانعی بزرگ محسوب می‌گردد و حتی تاخیرانداختن آزمون جامع منجر به اطاله زمان بیشتر حدود چهار ماه و ناتوانی دررسیدگی به امور تنظیم و تحقیق و دفاع رساله برای همه دانشجویان خواهد شد.
از طرفی باخبر شدیم که مسؤولان دانشگاه‌های دیگر از جمله دانشگاه امیرکبیر پیرو مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و جهت درک و همراهی بیشتر با دانشجویان مقطع دکتری و برای تسهیل شرایط بحرانی دانشجویان مرحله آزمون جامع با حذف فیزیکی آزمون جامع و در گرفتن میانگین نمرات همان دروس به جایگزینی آزمون جامع و همراهی با مدیران گروه و دانشکده‌ها و از همه مهمتر همدلی انسان دوستانه با تک تک دانشجویان و کارکنان دانشگاه خود اقدام نموده‌اند و چه اتفاقی بهتر از اینکه این حرکت خداپسندانه به سایر دانشگاه‌های کشور نیز تسری یابد؛ لذا اینجانبان جمعی از دانشجویان مقطع دکترای رشته‌های مختلف دانشگاه آزاد با توجه به شرایط سخت بحران و تضعیف همه دانشجویان از لحاظ وضعیت روحی، روانی و معیشتی و درآمدی و نظر به بازخورد‌های مثبت و روحیه‌ی هم افزایی و همدلی اجتماعی و تسهیلگری بی نظیر از سوی جنابعالی و سایر مسئولان دانشگاه نسبت به اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا بدین وسیله و صمیمانه از حضرتعالی تقاضا می‌نماییم تا نسبت به بازنگری و طرح موضوع مهم آزمون جامع و سرنوشت دانشجویان در این اوضاع بحرانی و بغرنج، در خصوص حذف فیزیکی و حضوری آزمون جامع و جایگزینی میانگین نمرات ترم گذشته همان دروس منابع مورد نظر به جای نمره آزمون جامع و ثبت در اردیبهشت ماه و امکان تسهیل‌گری و ادامه فعالیت دانشجویان جهت پرداختن به امور دفاع از رساله، هرگونه دستور مساعدت و همدلی الزم مبذول بفرمایید."

در پایان این نامه آمده است، "امیدواریم این اتفاق خوشایند و شایسته نیز به مانند تمامی اقدامات موثر شما مسؤولان و بزرگواران دانشگاه آزاد اسلامی در تاریخ دانشگاهی کشورمان به نیکی ثبت و عبور از بحران کرونا بر قلب‌های همه دانشجویان این مرز و بوم با طعم بزرگترین همدلی اجتماعی در حوزه آموزش عالی کشور مزین گردد."

 

کلیدواژه