تیر 18, 1399 09:35 Asia/Tehran [Updated: دی 13, 1399 21:35 Asia/Tehran]
  • پاسخ موسوی به حواشی سند جامع همکاری ایران و چین

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی در پاسخ به حواشی سند همکاری ایران و چین نوشت: "در سند جامع همکاری ایران و چین نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات."

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، سیدعباس موسوی سه‌شنبه شب در واکنش به جوسازی‌ها علیه سند جامع همکاری ایران و چین در توییتر نوشت:

"برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین، یک نقشه راه روشن و ریل گذاری اصولی برای روابط دو کشور مهم در دنیای آینده است؛ جایی که چین به عنوان قدرت نخست اقتصادی دنیا در آینده نزدیک و ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه غرب آسیا، می‌توانند با روابطی مکمل و مستقل از قدرت‌های سنتی و سلطه گر غربی، ضمن تامین منافع مشترک، در برابر فشار قلدرها ایستادگی کنند."

موسوی با تاکید بر اینکه در سند جامع همکاری ایران و چین نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات، تصریح کرد: شگرد کهنه دروغ پردازی و انتشار اطلاعات غلط برای دریافت جزئیات و اطلاعات صحیح که توسط دشمنان منافع دو ملت به جد پیگیری می شود، راه به جایی نخواهد برد.

برنامه همکاری های جامع ایران و چین که در دست تدوین و نهایی شدن است، می تواند یک نقشه راه روشن و یک ریل گذاری اصولی را برای روابط دو کشور مهم در دنیای آینده ترسیم کند.

هیأت دولت ایران در جلسه یکشنبه اول تیرماه، پیش نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را بررسی و تصویب کرد.

رئیس جمهور روحانی در این جلسه با اشاره به روابط تاریخی ایران و چین که در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تجلی یافته است، شرایط جدید در مناسبات دو کشور را دارای اهمیت استراتژیک برشمرد و پیشبرد مشارکت راهبردی دو کشور در مناسبات دوجانبه منطقه‌ای و بین الملل بر اساس رویکرد برد – برد را هدف اساسی این برنامه بلند مدت دانست.

در این جلسه وزارت خارجه کشورمان مأموریت یافت که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، براساس منافع متقابل بلند مدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند.

در مدتی که از تایید این سند می گذرد، جوسازی زیادی در شبکه های اجتماعی ایجاد شده و اخبار تحریک‌آمیزی مبنی بر واگذاری امتیازات عجیب و غریب مثل واگذاری جزایر ایرانی به چین یا حضور نیروی نظامی چین در ایران منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین تایید شد

 

 

 

کلیدواژه