تیر 18, 1399 15:55 Asia/Tehran [Updated: تیر 18, 1399 16:59 Asia/Tehran]

ایران پرس: صبح روز پنجشنبه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، خبر از حادثه‌ای در یکی از سوله‌های در حال تکمیل در محوطه باز مجتمع غنی‌سازی شهید مصطفی احمدی‌روشن نطنز داد.

جمشید امین زاده- قطع نظر از میزان و وسعت خسارات وارده به محوطه سایت، درباره علت این حادثه تاکنون، ادعا‌های مختلف و متناقضی از سوی رسانه‌ها مطرح شده است.

در یکی از این ادعا‌ها، «آیدی کوهن» مشاور سابق دفتر نخست‌وزیر اسرائیل (EdyCohen) تحلیلگر و روزنامه نگار صهیونیست، فعال در مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی اسراییل، احتمال دخالت اسراییل را در این حادثه مطرح کرد.

«گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت که این رژیم هر اقدامی را برای جلوگیری از تهدید هسته‌ای ایران به کار خواهد بست.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی اما از پاسخ صریح به این سوال خودداری کرد و گفت: ما نمی‌توانیم به وضوح به آن ورود کنیم.

بااین وجود روزنامه نیویورک تایمز با طرح فرضیه خرابکاری؛ آن را حاصل کار گذاشتن یک وسیله انفجاری در تاسیسات نطنز طرح کرد.

خرابکاری صنعتی و یا حمله به تاسیسات هسته ای یک تهدید خطرناک برای امنیت هسته ای است.  قطعنامه 533 کنفرانس عمومی آژانس  اظهار می دارد؛ "حمله مسلحانه یا تهدید علیه تاسیسات هسته ای که اختصاص به مقاصد صلح آمیز دارند، تخلف از اصول منشور سازمان ملل، اساسنامه آژانس و حقوق بین الملل است".

 

تاسیسات هسته‌ای نطنز در گذشته نیز مورد حمله سایبری مشترک امریکا و اسراییل قرار گرفته بود.  

این حملات به سال ۲۰۰۶ و دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش می‌رسد که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما نیز ادامه یافت. 

تولید بد ‌افزارهای استاکس نت، شعله و دوکو بخشی از این عملیات بود.

با توجه به سوابق اسراییل در چنین اقدامات خرابکارانه ای این احتمال دور از ذهن نیست که  رژیم صهیونیستی عامل این اقدام باشد که در صورت  قطع و یقین در این موضوع  پاسخ ایران سخت و کوبنده خواهد بود.

ایران حتی در مورد امریکا که اسراییل به شدت به حمایتش وابسته است؛ در پی اقدام تروریستی در به شهادت رساندن سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در پاسخی کوبنده در 8 ژانویه پایگاه عین الاسد بزرگترین و مهمترین پایگاه امریکایی ها درعراق را هدف حمله سنگین موشکی قرار داد وآمریکایی ها قدرت پاسخگویی ایران را به خوبی لمس کردند.

اینکه مقامات ایران چه تصمیمی در خصوص واقعه نطنز اتخاذ خواهند کرد به محرز شدن عاملیت اسراییل در این حرکت تروریستی بستگی دارد.

 

آنچه مسلم است؛ مقام های رژیم صهیونیستی ارزیابی‌های واقع بینانه ای از توانمندی و قدرت بازدارندگی  ایران دارند.

بنابر این  خوب می دانند که در صورت نسنجیدن جوانب بهای سنگینی خواهند پرداخت.

بیشتر بخوانید:

حادثه در یکی از سوله‌های درحال احداث سایت هسته‌ای نطنز

 

 

کلیدواژه

کامنت