تیر 28, 1399 12:31 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]

زابل- ایران‌پرس: منطقه اقتصادی و گردشگری هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان بیش از سیصد هزار هکتار وسعت شامل دشت یا تالاب هامون و رودخانه هیرمند می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، منطقه هامون به سبب زیستگاه حیوانات مختلف، امکان پرورش ماهی، وجود انواع پرندگان و نیز استفاده از نی‌ها برای حصیر بافی به‌عنوان یکی از صنایع‌دستی استان سیستان و بلوچستان اهمیت دوچندان دارد. 

تالاب هامون پس از دریای خزر و دریاچه ارومیه، سومین دریاچه بزرگ ایران و هفتمین تالاب بزرگ جهان محسوب می‌شود. تالاب هامون از پدیده‌های طبیعی و ارزشمند ملی ایران و بین‌المللی است. 

منطقه حفاظت شده هامون به‌سبب قرارگرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری دو کشور ایران و افغانستان تنها مأمن زیست پرندگان مهاجر در جنوب شرق ایران محسوب می‌شود.

کوه خواجه زابل با قدمت 2 هزار و 200 ساله در مجاورت تالاب هامون قرار دارد که در هنگام پرآبی این تالاب همانند جزیره‌ای در وسط آب قرار می‌گیرد.

کوه خواجه زابل یکی از قدیمی و باستانی‌ترین کوه‌های ایران است و آثار باستانی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی اشکانیان و ساسانیان در آن یافت شده است.

منطفه منحصربه‌فرد هامون یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود که نماد فرهنگ، تاریخ و تمدن غنی ایرانی است.

بیشتر بخوانید:

گزارش: موزه شهر سوخته هامون، بهشت باستان شناسان

کلیدواژه

کامنت