تیر 31, 1399 17:56 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان امروز (سه شنبه) در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق گفت: روابط اقتصادی ایران و عراق باید به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، رئیس جمهور با اعلام اینکه روابط تجاری ایران و عراق به 20 میلیارد دلار ارتقا می یابد، اظهارداشت: سند همکاری هایی که در اسفند 97 در بغداد امضا شد، همه موادش اجرایی می شود.

نخست وزیر عراق امروز به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات ایران، در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد.

پس از مراسم استقبال رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران از نخست وزیر عراق، بلافاصله هیات‌های رسمی دو کشور مذاکرات دو جانبه را آغاز کنند.

روحانی در نشست خبری پس از مذاکرات دوجانبه گفت: آقای مصطفی الکاظمی که در یک شرایط بسیار حساس مسئولیت دولت عراق را برعهده گرفته، در طول چند ماه ریاست وی، شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بوده ایم و امروز هم در این باره صحبت کردیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در بحث های امروز راجع به شرایط بهداشتی منطقه و مساله ویروس کرونا با هم گفتگو کردیم و جمهوری اسلامی ایران این وعده را به دولت و ملت عراق می دهد که به اندازه همه توان و امکان خودش از نظر اقلام بهداشتی و دارویی کنار مردم عراق باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران توان لازم برای تامین نیازمندی های ملت عراق در زمینه مسایل بهداشتی و دارویی را دارد، افزود: همچنین آماده تبادل نظر بین مسئولین بهداشتی دو کشور هستیم.

روحانی گفت: موضوع دومی که مورد بحث ما بود، مساله ارتقا و گسترش روابط تجاری بین دو کشور بود, اراده دو دولت بر این است که روابط تجاری دو کشور را به 20 میلیارد دلار ارتقا ببخشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هر دو کشور مصمم هستند همه مواد توافقاتی که در ماه اسفند سال 97 در بغداد بین دو دولت به تصویب رسید را اجرایی کنند، تصریح کرد: در میان آن توافقات مسایل زیربنایی اقتصادی بین دو کشور و همچنین اتصال راه آهن شلمچه - بصره و همچنین لایروبی اروندرود مورد توافق قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

نشست خبری روحانی و الکاظمی/ پخش زنده از ایران پرس

ربیعی: سفر الکاظمی به تهران بر گفت‌وگوهای منطقه‌ای تاثیر دارد

ورود مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به تهران/ پخش زنده از ایران پرس

 

کلیدواژه

کامنت