مرداد 08, 1399 14:09 Asia/Tehran [Updated: مرداد 08, 1399 14:19 Asia/Tehran]
  • اطلاعیه شماره یک کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با کرونا درباره نحوه برگزاری آیین عزاداری محرم

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، با توجه به نزدیک شدن ایام محرم و برگزاری آیین‌های سوگواری سیدوسالار شهیدان، اطلاعیه شماره یک خود را با تاکید ویژه بر رعایت «دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، سخنرانان و مسئولان هیئات مذهبی، تکایا و حسینیه ها» در ایام ماه محرم منتشر کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری ایران‌پرس، متن کامل اطلاعیه شماره یک ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا درخصوص نحوه برگزاری آیین عزاداری محرم به‌شرح موارد زیر است:

1.  برگزاری مراسم عزاداری عمومی در فضاهای سربسته صرفاً در ایام مشخص شده و ساعات محدود و در مساجد، حسینیه ها و تکایایی مجاز است که به تشخیص کارگروه استانی دارای شرایط مناسب بهداشتی و مدیریتی هستند.

2. برگزاری مراسم در اماکن مجاز  صرفا با رعایت اصول «کاهش زمان مراسم، تراکم حداقلی، آلودگی زدایی منظم، رعایت فاصله یک و نیم متر و استفاده مستمر و همگانی از ماسک» انجام می شود.

3. مسئول برگزاری مراسم عمومی باید نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت کنندگان، زمان برگزاری و نحوه پذیرایی متعهد شود.

4. هیچ گونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری و پس از آن انجام نمی‌شود و اطعام و نذورات صرفاً مطابق دستورالعمل‌های بهداشتی در پخت و پز و بسته بندی به صورت بیرون بر و در ظروف غیر مشترک و یک بار مصرف توزیع می شود.

5. صدا و سیما و نهادهای تبلیغی و مردمی نسبت به ارائه برنامه های ابتکاری مناسب وضعیت فعلی کشور و تقویت فضای معنوی و فرهنگ عاشورایی در فضای تبلیغاتی و مجازی اقدام کنند.

6. کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد ملی با هماهنگی همه دستگاه های اجرایی و مردمی به ویژه رسانه ها، صدا و سیما و هیئات مذهبی نسبت به آماده سازی افکار عمومی و ارائه آموزش های بهداشتی ویژه ایام عزاداری اقدام می‌نماید.

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان امروز در جلسه هیات دولت، با اشاره به در پیش بودن ایام محرم و عزاداری سید الشهدا(ع)، گفت: در شرایط امروز و شیوع بیماری کرونا باید توجه داشته باشیم که برگزاری همه مراسم مذهبی اعم از اعیاد و عزاداری ها باید مقید به رعایت کامل پروتکل های بهداشتی باشد.

روحانی افزود: اگر پروتکل بهداشتی به ما می گوید نباید عزاداری همراه با تجمع باشد، نوشیدنی و غذا نباشد و یا ساعات عزاداری طولانی نباشد، باید رعایت کنیم. عزاداری تعطیل نمی شود اما اجازه هم نمی دهیم که کسانی از طریق عزاداری، عزاداری را زیر سوال ببرند.

رئیس جمهور افزود: حتما کسانی که امسال هم مشعل عزاداری امام حسین (ع) را روشن می کنند، خودشان بیشتر رعایت خواهند کرد که واجب شرعی که همان حفظ جان و سلامت مردم است، رعایت شود و می دانند که اگر ناقل بیماری در عزاداری عامل انتقال ویروس و آلوده کردن مردم باشد واجب شرعی را زیر پا گذاشته و حق الناس را رعایت نکرده است.

روحانی با تاکید بر ضرورت رعایت دقیق و کامل پروتکل های بهداشتی از سوی همه و در همه اماکن، تصریح کرد:  باید حتی اگر لازم شد برای کسانی که پروتکل های بهداشتی اعلام شده را رعایت نمی کنند، مجازات تعیین شود.

بیشتر بخوانید:

روحانی: مراسم عزاداری امام حسین(ع) در سراسر کشور باید با رعایت اصول بهداشتی و با شکوه برگزار شود

کلیدواژه

کامنت