مرداد 22, 1399 09:49 Asia/Tehran [Updated: مرداد 22, 1399 09:52 Asia/Tehran]
  •  تخت‌روانچی: شورای امنیت با قطعنامه جدید آمریکا هم مخالفت می‌کند

نیویورک - ایران پرس: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، قطعنامه جدید آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران را نقض قطعنامه 2231 دانست و گفت: بطور حتم شورای امنیت بار دیگر این اقدام را رد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه در توئیتر نوشت: با مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده بار دیگر به عقب نشینی از پیش‌نویس قطعنامه در مورد تحریم تسلیحاتی ایران مجبور شد و امروز نسخه دیگری را ارائه داد که باز هم نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

تخت‌روانچی با اشاره به اینکه پیش نویس جدید در طبیعت و هدف خود مشابه موارد قبلی است، تاکید کرد: بطور حتم شورای امنیت، بار دیگر این اقدام را رد خواهد کرد.

آمریکا با هدف از بین بردن برجام که یک توافق بین‌المللی مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است، اخیراً پیش‌نویسی را با هدف تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به این شورا ارائه داد.

با توجه به بی‌نتیجه بودن برگزاری نشست‌های مختلف غیررسمی با اعضای شورا اعم از اروپایی‌ها و دیگر اعضای غیردائم، نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد قطعنامه 13 صفحه‌ای پیشنهادی خود را به 4 پاراگراف تقلیل داد.

واشنگتن از اعضای شورای امنیت درخواست کرد، محدودیت‌های موجود در قطعنامه 2231، تا زمانی که شورا درباره آن تصمیم بگیرد، تمدید شود.

اعضای شورا تا امروز (چهارشنبه) فرصت خواهند داشت، نظرات خود را ارائه دهند و پس از آن، احتمالا فرایند رای گیری در روز پنج شنبه یا جمعه برگزار می‌شود.

روسیه و چین هم بارها تصریح کرده‌اند، با قطعنامه آمریکا مخالفت خواهند کرد.

به موجب مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت، ممنوعیت‌های مربوط به فروش تسلیحات به ایران،  18 اکتبر 2020 برداشته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

جلسه شورای امنیت به تعویق افتاد/ امریکا قطعنامه ضدایرانی خود را تغییر می‌دهد

پیش‌بینی ناکامی دیگری برای امریکا در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت

 

کلیدواژه

کامنت