مرداد 25, 1399 16:57 Asia/Tehran [Updated: مرداد 25, 1399 17:10 Asia/Tehran]
  • شکایت ایران از کره جنوبی بابت پول‌های بلوکه شده

تهران- ایران پرس: بانک مرکزی ایران در حال آغاز مقدمات شکایت از کره جنوبی بابت عدم آزادسازی پول‌های کشورمان است.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری ایران‌پرس، حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی گفته است: صحبت‌های متفاوتی در این باره انجام شده که نشان می‌دهد چیزی بین ۶ تا ۹ میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده است اما آن رقمی که اتاق بر روی آن تاکید دارد، ۸.۵ میلیارد دلار است.

وی در گفت‌وگویی افزود: گویا چندی پیش با جدیت ایران در مقابل کره جنوبی برای آزادسازی دلارهای حبس شده کشورمان، کره محموله 500 هزار دلاری دارو برای ارسال به ایران آماده کرد اما ایران پذیرش این محموله را منوط بر موافقت وزارت بهداشت کشورمان اعلام کرد و هنوز هم مذاکرات برای دریافت این محموله نتیجه‌ای نداشته است.

وی افزود: هر چند تصور کره این است که با این پیشنهادها می‌تواند سختگیری‌های ایران برای پرداخت پول‌های بلوکه شده را کم کند اما شنیده‌ها حاکی از آن است که بانک مرکزی کشورمان مقدمات شکایت از کره را آغاز کرده است. طبق گفته‌ها آخرین گزینه ما در برابر کره شکایت است و کره هم به شدت مصر است تا برطرف‌سازی مشکل دو کشور از کانال شکایت پیگیری نشود.

به گفته رییس اتاق ایران و کره جنوبی، در حال حاضر بین دو کشور رابطه اقتصادی قابل توجهی وجود ندارد و می‌توان گفت روابط اقتصادی ایران و کره تعطیل شده است. عملا ارتباطی با کره‌ای‌ها نداریم و فقط با چند شرکت بخش خصوصی کوچک و بسیار متوسط کره‌ای در مباحث کالاهای دارویی ارتباطاتی باقی مانده است.

 

کلیدواژه

کامنت