شهریور 02, 1399 21:46 Asia/Tehran [Updated: آبان 16, 1399 15:21 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید مبتنی بر مبانی و مدارک جدید باشد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تهران با دسترسی به اماکن هسته ‌ای خود مخالف نبوده است، اما سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی باید مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با العالم که روز یکشنبه منتشر شد، با اشاره به ادعای همکاری نکردن تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: سوالات مبتنی بر ادعاهای معطوف به جاسوسی و مواردی از این دست به هیچ وجه مقبول نبوده و نخواهد بود و فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.

«رافائل گروسی» Rafael Grossi‎ مدیرکل آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی اخیرا با انتشار گزارشی مدعی شد که ایران به بازرسان آژانس برای بازدید از دو سایت هسته‌ای اجازه نمی‌دهد؛ ادعای مطرح شده درباره این دو سایت، بر اساس اطلاعات جاسوسی رژیم صهیونیستی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با اشاره به سفر «رافائل گروسی» به تهران ابراز امیدواری کرد، این سفر به رفع نگرانی‌های دو طرف کمک کند.

کمالوندی درخصوص دو مکانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار دسترسی به آن‌هاست نیز گفت: یکی از این دو مکان در اطراف اصفهان و دیگری نزدیک تهران قرار دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران یادآور شد: وقتی آژانس از کشوری سوال داشته باشد، حق مسلم آن کشور است که از آژانس مبانی و مدارک مربوط به سوال یا سوالات را مطالبه کند.

کمالوندی هدف از اولین سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران را در چارچوب بحث و بررسی در خصوص امور پادمانی، پروتکلی و برجامی برشمرد.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فردا (دوشنبه) به ایران سفر می‌ کند.

144

بیشتر بخوانید : 

سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران؛ فردا

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران می‌آید

 

کلیدواژه

کامنت