شهریور 03, 1399 15:17 Asia/Tehran [Updated: آبان 09, 1399 15:23 Asia/Tehran]
  • زنگنه: تحریم‌های خارجی تاثیری در پیشبرد طرح‌های صنعت نفت نداشته است

تهران- ایران پرس: وزیر نفت ایران گفت: وزارت نفت به رغم شدیدترین فشارها و تحریم‌های خارجی نه تنها در بهره‌برداری موفق بوده بلکه طرح های مختلف توسعه را پیش برده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بیژن نامدار زنگنه» روز دوشنبه در آیین بهره برداری از طرحهای ملی وزارت نفت با حضور «حسن روحانی» رئیس جمهور گفت، امروز در هفته دولت، 4/7 میلیارد یورو طرح نفتی به بهره برداری رسید.

وزیر نفت افزود: سرمایه گذاری برای احداث خطوط نهم و ششم انتقال گاز سه میلیارد یورو بوده است. سرمایه گذاری برای پتروشیمی بوشهر 1/3 میلیارد یورو و در نیروگاه غرب کارون 320 میلیون یورو بوده که امروز به بهره برداری رسیدند.

زنگنه با تاکید بر اینکه این حجم سرمایه گذاری در مقیاس جهانی نیز کم نظیر است، گفت: فاصله زیادی بین مراکز اصلی تولید گاز در جنوب با مقاصد مصرف در مرکز و شرق و غرب و شمال وجود دارد، بنابراین برای انتقال صد میلیون متر مکعب گاز به یک خط لوله 56 اینچ و چندین ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم که برای هر خط هزینه بین 1/5 تا 2 میلیون دلار نیاز است. هر ایستگاه نیز هزینه 75 میلیون یورویی نیاز دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه بیش از 37 هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز داریم و 95 درصد جمعیت تحت پوشش گاز هستند، گفت: عمده نیروگاه ها نیز از سوخت گاز استفاده می کنند.

«حسن روحانی» روز دوشنبه در ارتباط ویدئوکنفرانسی، طرح توسعه و بهسازی مرکز دیسپچینگ گاز و خطوط انتقال ششم و نهم سراسری گاز، فاز اول پتروشیمی بوشهر و نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی غرب کارون و خطوط انتقال و پست برق آن را افتتاح کرد.

117

بیشتر بخوانید:

روحانی: شبکه گازرسانی ایران در دنیا بی نظیر است

افتتاح سه طرح بزرگ ملی در حوزه نفت با حضور رئیس جمهوری 

کلیدواژه

کامنت