شهریور 03, 1399 18:14 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 22:29 Asia/Tehran]
  • دولت امارات مسئول تیراندازی به لنج‌های صیادی ایران است

قشم-ایران پرس: رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قشم با اشاره به تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی در خلیج فارس، گفت: مسئولیت این اقدام متوجه دولت امارات است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «علیرضا مسافری» رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قشم روز دوشنبه درباره تیراندازی گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی در خلیج فارس گفت: شامگاه 27 مرداد به هفت فروند شناور ایرانی که در آبهای بین المللی بود، تیراندازی شد که متاسفانه 2 ملوان بلوچ کشورمان کشته شدند.

رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قشم افزود: پس از بروز این حادثه و تماس یکی از ملوانان با دریابانی استان هرمزگان و اطلاع‌رسانی به موقع دادستانی قشم، موضوع توسط نمایندگی وزارت خارجه قشم به وزارت امور خارجه منعکس و احضار کاردار امارات از سوی مدیر کل محترم حقوقی وزارت امور خارجه انجام شد.

مسافری ادامه داد: در مدت کمتر از 24 ساعت، کاردار امارات با حضور در وزارت امور خارجه ضمن اظهار تاسف عنوان نمود، دولت امارات از به وجود آمدن این حادثه بسیار متاسف است و در اسرع وقت لنج توقیفی و خدمه بازداشت شده آن را آزاد و کلیه خسارات وارده را تقبل می‌نماید.

وی اظهار کرد: پس از آن لنج صیادی و ملوانان آن آزاد و به بندر باسعیدو قشم وارد شدند و پیگیری تحویل پیکر 2 ملوان هموطن بلوچ، در دست اقدام است.

رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قشم خاطر نشان کرد، طبق عرف بین‌المللی و رویه جاری بین گاردهای ساحلی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و امارات، تیراندازی به لنج صیادی ممنوع است و در صورت ورود غیر مجازشناور به آب‌های امارات فقط حق توقیف و بازداشت وجود دارد.

علیرضا مسافری افزود: امارات علاوه بر جبران تمامی خسارات وارده باید متعهد به عدم تکرار این‌گونه تعرض‌های غیر قانونی و خارج از عرف بین المللی و رویه های جاری باشد.

وی ادامه داد: در غیر این صورت کشور امارات باید مسوولیت و عواقب برخوردِ پشیمان کننده‌ نیروی‌های مقتدر دریایی و گارد ساحلی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس را  بپذیرد.

رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قشم خاطرنشان کرد: در همان روز 27 مردادماه یک کشتی اماراتی نیز که وارد آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شده بود، توقیف و خدمه آن بازداشت شدند که مراحل رسیدگی ورود غیر مجاز کشتی اماراتی به آب‌های سرزمینی کشورمان از سوی مراجع مربوط در دست بررسی و اقدام است.

مسافری در پایان اظهار داشت: کشور امارات با علنی کردن و رسمیت دادن به روابط خود با رژیم نامشروع صهیونیستی از خط قرمز روابط دوستانه خود با جمهوری اسلامی ایران عبور کرده و رفتارهای نامناسبی از خود بروز می‌دهد.

117

کلیدواژه

کامنت