شهریور 09, 1399 20:24 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1399 06:52 Asia/Tehran]
  • ایران اسلامی در عزای شام غریبان سیدالشهدا (ع)

مراسم شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ویارن باوفای ایشان در مساجد، حسینیه‌ها و تکایای سراسر ایران اسلامی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، میلیون ها نفر در سراسر ایران در آیین شام غریبان اهل بیت امام حسین (ع)  با حضور در حسینیه ها، مساجد و تکایا، پس اقامه نماز مغرب و عشاء در مصیبت سید و سالار شهیدان و یاران با وفای ایشان و به اسارت بردن فرزندان امام سوم شیعیان به سوگ نشسته‌اند و یاد غربت اسرای کربلا را گرامی می دارند.

عزاداران در حالی که شمع های روشن در دست دارند با عقلیه بنی هاشم و پیام رسان کربلا حضرت زینب کبری (س) و قافله اسرای دشت نینوا همدردی می‌کنند. در کربلا نیز میلیون ها زائر حرم حسینی به یاد شام غریبان اهل بیت امام حسین (ع) گریستند.

شام غریبان یادآور آوارگی اهل بیت امام حسین(ع) و اسیران و کودکان بازمانده از واقعه کربلا است که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند.

امروز یکشنبه 9 شهریور مصادف با دهمین روز ماه محرم‌الحرام سال 1442 هجری قمری روز عاشورای حسینی است.

امروز، ایران اسلامی آرام و قرار نداشت؛ بعد از سینه زنی و عزاداری نمایان میلیونی در روز عاشورا، اشک ها و ناله های شبانه بود که از راه رسید. امشب شام غریبان حسین (ع) است؛ شب غربت.

امام سوم شیعیان جهان و یاران باوفای ایشان در دهم محرم سال 61 هجری قمری در کربلا به شهادت رسیدند.

117

بیشتر بخوانید:

اجتماع عزاداران و اقامه نماز ظهر عاشورا در حرم حضرت معصومه (س)

اقامه نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز شهدای دشت کربلا

کلیدواژه

کامنت