شهریور 15, 1399 07:15 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1399 15:12 Asia/Tehran]
  •  تشریح برنامه‌های سفر وزیر امورخارجه سوئیس به ایران

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به خبرنگاران درباره سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران اظهار داشت: وزیر خارجه سوئیس طبق برنامه ریزی قبلی بامداد امروز (شنبه) وارد ایران می شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب زاده» افزود: برنامه های رسمی سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران بعد ازیک توقف کوتاه در شهر اصفهان، از روز یکشنبه در تهران آغاز می شود که مهمترین آن حضور در جلسه یکصدمین سالگرد آغاز روابط دو کشور است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآورشد: برنامه دیدارهای وزیر خارجه سوییس با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقامات عالیرتبه کشورمان نیز در روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام خواهد شد.

خطیب زاده در مورد محورهای اصلی مذاکرات وزیر خارجه سوئیس در تهران نیز تاکید کرد: محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای وزیر خارجه سوئیس، رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس خواهد بود.

وی با اشاره به ترکیب هیات همراه وزیرخارجه سوئیس افزود: برخی از شخصیت های پارلمانی سوئیس هم ایشان را در این سفر همراهی خواهند کرد که برنامه ملاقات در مجلس شورای اسلامی برای ایشان پیش بینی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همانطور که قبلا هم گفته شده تاکنون دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس انجام شده که اولین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال گذشته صورت پذیرفت، در خرداد ماه سال جاری هم اولین عملیات رسمی این ‌کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود.

خطیب زاده ضمن قدردانی و استقبال از تلاش های سوئیس در پیگیری این کانال مالی تاکید کرد: ما درعین حال به دلیل برخی اقدامات مخرب آمریکا در قبال این کانال مالی، به نیات آمریکا تردید جدی داریم. البته روشن است که تمام اقداماتی که تاکنون از طریق این کانال مالی صورت گرفته با دارایی های ایران نزد سوئیس بوده است و اگر این کانال با رهایی از فشارهای آمریکا بتواند با بهره برداری از سپرده های ایران نزد کشورهای دیگر ارسال کالا و دارو را تسهیل کند، ما استقبال می کنیم.

وی اظهار داشت، این سفر فرصتی برای تبادل نظر وهمفکری دوکشور برای فعال تر شدن کانال مالی سوئیس و بررسی راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات است.

ایران و سوئیس در مسیر گسترش مناسبات

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین با تشریح روابط دوجانبه تهران و برن تاکید کرد: روابط ایران با سوئیس همواره روابطی رو به جلو و پیشرفت بوده و در طول مذاکرات هسته ای هم که چندین دور آن در ژنو برگزار شد، دولت سوئیس با حسن نیت کامل میزبانی شایسته‌ای داشت.

خطیب زاده تصریح کرد: روابط دو کشور حتی در شرایط سخت هم همواره برقرار بوده است؛ دولت سوئیس علاوه بر اینکه حافظ منافع آمریکا در ایران است، حافظ منافع ایران در کانادا و حافظ منافع متقابل ایران و عربستان در دو کشور هست و لذا علاوه بر ابعاد دوجانبه، روابط دو کشور دارای  گستردگی موضوعی در این ارتباط نیز می باشد.

وی در مورد گزارش های منتشره در خصوص تماس های «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه سوئیس تاکید کرد: این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد، این سفر از قبل و در چارچوب روابط دوجانبه و سفرهای منظم وزرای خارجه دوکشور برنامه ریزی شده که البته بدلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با تاخیر انجام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تماس های شتابزده وزیرخارجه آمریکا با شخصیت هایی که قصد سفربه ایران دارند مساله تازه ای نیست و پمپئو از سر استیصال و ناچاری سعی می کند تا سیاست موهوم «فشار حداکثری» واشنگتن را به هرطریقی پیگیری نماید و لذا تلاش میکند کشورهای ثالث را از روابط عادی با ایران منصرف کند که البته تاکنون شکست خورده است. 

خطیب زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردنکشی‌های دولت آمریکا اعلام کرده است و تغییری در آن‌ ایجاد نشده است.

117

بیشتر بخوانید:

سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران در یک هفته آینده

سوئیس نقش موثرتری در قبال اقدامات غیر قانونی آمریکا ایفا کند

تاکید سفیر ایران در سوئیس بر مقابله جامعه جهانی با تحریم‌های آمریکا

کلیدواژه

کامنت