شهریور 17, 1399 17:36 Asia/Tehran [Updated: مهر 28, 1399 15:04 Asia/Tehran]
  • مسجدی: عراق در آیین پیاده‌روی اربعین امسال زائر خارجی نمی‌پذیرد

سفیر کشورمان در بغداد تاکید کرد، عراق به هیچ زائر خارجی اجازه ورود به این کشور برای انجام آیین پیاده روی اربعین را نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ایرج مسجدی» روز دوشنبه گفت که امروز فیلم مصاحبه ای از استاندار کربلا در فضای مجازی و برخی رسانه های کشور منتشر شد که از سخنان وی سوء برداشت شده است.

سفیر ایران در عراق اظهار کرد که «نصیف الخطابی» استاندار کربلا در این مصاحبه ابراز امیدواری کرد که "ویروس کرونا از جامعه بشری رخت بربندد تا همه عاشقان امام حسین (ع) و اربعین بتوانند به زیارت اماکن مقدس در عراق مشرف شوند و اینجانب در خدمت آنان باشم."

مسجدی افزود، دولت مرکزی عراق با توجه به بحران همه گیر کرونا به ما اعلام کرده است که به هیچ وجه اجازه ورود زُوار اربعین از ایران و دیگر کشورهای خارجی را نمی دهد و در عمل این به معنای آن است که پرونده پیاده روی اربعین 99 در این کشور بسته شده است.  

وی گفت که دولت عراق مدت هاست که این تصمیم را اعلام کرده است و به هیچ عنوان اجازه ورود زائر خارجی اربعین به کشور را نمی دهد.

سفیر ایران در بغداد ادامه داد که سفارت جمهوری اسلامی ایران جزو ستاد اربعین در کشور عراق است و هیچ تردیدی در برگزار نشدن اربعین برای زائران خارجی از جمله ایرانی ها وجود ندارد.

ایرج مسجدی یادآور شد که از ماهها پیش در رایزنی و برگزاری نشست های مختلف با مقامات عراقی پیگیر وضعیت آیین اربعین بودیم و حتی اگر هم استاندار یا مسئول محلی یک موضوعی را مطرح کند، سندیت ندارد و به هیچ وجه قابل اجرا نخواهد بود.

وی افزود که متولی اربعین مسئولان دولت مرکزی این کشور هستند و اعلام کردند ورود زائران خارجی اربعین به عراق ممنوع است و اجازه ورود به هیچ زائری را نخواهند داد.

گفتنی است که امروز فیلم و مصاحبه ای از استاندار کربلا در برخی خبرگزاری ها و رسانه های ایرانی منتشر شد که در آن از آمادگی مسئولان استان کربلا برای پذیرش میلیونی زائران خارجی خبر داده بودند.

117

بیشتر بخوانید:

کربلا در عزای شهادت سید و سالار شهیدان

کلیدواژه

کامنت