شهریور 25, 1399 14:30 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 13:47 Asia/Tehran]

تهران / ایران پرس - سخنگوی دولت گفت، ایران از شروع گفت وگوهای بین الافغانی بین دولت افغانستان، گروه‌های سیاسی و طالبان استقبال می‌کند و امیدوار است این گفت وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دائمی در افغانستان، و امنیت در منطقه منجر گردد.

علی ربیعی روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس، درباره حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دور جدید مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر، گفت دولت ترامپ نگران مردم افغانستان و آینده این کشور نیست و فقط به دنبال بهره گیری ابزاری از هر توافقی برای در انتخابات ماه نوامبر است.
سخنگوی دولت تصریح کرد، آمریکا با بهانه ایجاد امنیت و مبارزه با مواد مخدر به افغانستان حمله کرد، اما به اعتراف فرماندهان و مسئولان آمریکایی و شرکای اروپایی آنها در هر دو ماموریت شکست خورده است و اکنون شاهد حضور و فعالیت روز افزون داعش در آن کشور هم هستیم.
ربیعی گفت جمهوری اسلامی ایران حضور نیروهای خارجی در افغانستان را یکی از دلایل اصلی ادامه جنگ در این کشور می‌داند و خروج مسئولانه این نیروها یکی از گامهای اساسی برای ایجاد صلح و امنیت در افغانستان است.
سخنگوی دولت افزود ایران مذاکرات آمریکا با طالبان را به معنای مذاکرات صلح افغانستان نمی‌داند اما با اقداماتی که به ایجاد صلح در افغانستان کمک کند نیز مخالفت نمی‌کند.

ربیعی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در چارچوب درخواست دولت افغانستان و سایر طرفهای درگیر از حداکثر ظرفیت‌ خود برای پیشبرد روند صلح استفاده کند.

مذاکرات صلح افغانستان بین دولت این کشور و گروه طالبان از شنبه گذشته در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. //114

بیشتر بخوانید:

تضعیف حاکمیت افغانستان، خواست آمریکاست  

آغاز مذاکرات صلح بین گروه‌های مختلف افغانستانی در قطر؛ تردیدها و امیدها

کلیدواژه

کامنت