شهریور 25, 1399 16:38 Asia/Tehran [Updated: شهریور 25, 1399 16:42 Asia/Tehran]
  • ضرورت استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقابل فشارهای سیاسی

تهران-ایران‌پرس: معاون وزیر امور خارجه در امور حقوقی و بین‌المللی با اشاره به همکاری‌های گسترده تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر استقلال آژانس در مقابل فشارهای سیاسی برخی کشورها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محسن بهاروند»، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در امور حقوقی و بین‌المللی که برای شرکت در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده است، روز سه شنبه در دیدار با «رافائل گروسی» Rafael Grossi مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همکاری‌ها در فضایی سازنده و به دور از تاثیرپذیریِ طرف‌های ثالث را به نفع دو طرف و تمامیت آژانس خواند.

بهاروند همچنین با قدردانی از کمک‌های آژانس بین المللی برای مبارزه با کرونا در ایران، همکاری‌های فنی را جزئی مهم و لاینفک در ماموریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد.

معاون وزیر امور خارجه در امور حقوقی و بین‌المللی با اذعان به این که استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز حق تمامی اعضای آژانس است، افزود: فعالیت‌های عربستان سعودی در این زمینه که بسیار غیرشفاف است و از پذیرش بازرسان آژانس نیز خودداری می‌کند، موجب نگرانی است و آژانس باید بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود را در این قبیل کشورها انجام دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ایران را شریک مهمی برای آژانس خواند و همکاری‌های دو طرف و سطح فعالیت‌های راستی آزمایی در ایران را مثبت ارزیابی کرد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در وین پایتخت اتریش گشایش یافت؛ «رافائل گروسی» در افتتاحیه این نشست با بیان این که آژانس و ایران درباره مسائل اجرایی پادمانی مورد نظر به توافق رسیده‌اند، ابراز امیدواری کرد، این توافق به توسعه همکاری‌ها و اعتماد دو طرف منجر شود.

بیشتر بخوانید:

گروسی، نتایج سفر خود به ایران را مثبت ارزیابی کرد

گروسی در تهران؛ فرصتی برای بازسازی اعتماد

 

کلیدواژه

کامنت